x
Zestawy na “dzień Mamy”
Dostępne jeszcze PRZEZ
  • dni
  • godzin
  • minut
  • sekund
+48 (22) 863 66 91 | info@shbeauty.pl

Producent organicznych kosmetyków dla profesjonalistów

Jak pielęgnować cerę z przebarwieniami cz. 1

Przebarwienia są to ciemne plamy powstające na skórze w wyniku nieprawidłowo funkcjonujących melanocytów – komórek skóry produkujących barwnik skóry: melaninę. Dzięki melaninie skóra jest chroniona przed promieniowaniem UV. Przebarwienia i odbarwienia skóry wiążą się z nieprawidłowym działaniem, nadmiarem lub brakiem melaniny w skórze. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na skórze wystawionej na słońce: twarz, dłonie, dekolt, przedramiona i ramiona. I właśnie promieniowanie UV ma ogromny wpływ na ich powstawanie. Dodatkowo przyczyną przebarwień są zmiany hormonalne, stany zapalne, niektóre leki, zioła, substancje fotouczulające w perfumach i kosmetykach.

Najczęstsze przebarwienia to:

+ piegi – rozsiane plamki o barwie jasno – do ciemnobrązowej, zlokalizowane w warstwie podstawnej naskórka. Pojawiają się we wczesnej młodości, czasem nawet w dzieciństwie, są genetyczne, nasilają się w okresie wiosenno-letnim.

+ Plamy soczewicowate – mogą być wrodzone lub nabyte w wyniku ekspozycji na słońce, usytuowane są w naskórku, rzadko w skórze właściwiej. Są to drobne plamki w różnych odcieniach brązu, ale znacznie większe od piegów i bardziej odgraniczone o nieregularnych kształtach i nie wykazują tendencji do ciemnienia w okresie letnim. Jest to jedna z cech fotostarzenia się skóry i nasila się wraz z wiekiem, pojawią się także na skutek różnych chorób.

+ Ostuda (melasma) najczęstszy rodzaj przebarwień na twarzy występujących u kobiet. Pojawia się na skutek zmian hormonalnych związanych z ciążą, menopauzą, zaburzeniami miesiączkowania, stosowaniem doustnej antykoncepcji, chorobami tarczycy. Ma postać nieregularnych plam w różnych odcieniach brązu nawet do czarnego i pojawia się na twarzy na policzkach, czole, górnej wardze.

+ Przebarwienia pozapalne – pojawiają się w wyniku różnych chorób np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik pospolity, zapalenie mieszków włosowych lub występują jako powikłanie po zabiegach laserowych lub peelingów chemicznych. Czasami tego typu przebarwienia ustępują samoistnie.

W kosmetyce najważniejsza jest profilaktyka, czyli unikanie ekspozycji na słońce oraz przestrzeganie zasad fotoprotekcji.

Bardzo pomocne będą tu preparaty codziennego użytku – kremy zawierające filtry chroniące przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

I tu kilka słów przypomnienia na temat promieniowania słonecznego. Słońce wysyła do naszej planety promieniowanie niezależnie od pory roku. Co ciekawe, nawet jeśli słońce jest zasłonięte przez chmury, promieniowanie dociera do ziemi. Jest ono słabsze, ale jest. Dlatego należy pamiętać, aby w przypadku skłonności do powstawania przebarwień powinno się stosować kremy z ochroną UV przez cały rok.

Promieniowanie UV dzielimy na 3 zakresy:

  1. Promieniowanie UVCjest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery otaczającej ziemię.
  2. Promienienie UVB penetruje naskórek i skórę właściwą. Odpowiedzialne jest za odczyny rumieniowe, powoduje tzw. oparzenia słoneczne, przyspiesza starzenie się skóry i sprzyja rozwojowi jej nowotworów.
  3. Promieniowanie UVA penetruje skórę znacznie głębiej niż UVB – dochodzi do tkanki podskórnej. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie (photoageing), odczyny fotoksyczne i fotoalergiczne, nowotwory skóry. Jego natężenie jest takie samo przez cały dzień, od rana do wieczora, niezależnie od pogody oraz pory roku. Zimą jest równie intensywne jak latem. Przenika przez chmury, szyby okienne i samochodowe.

Filtry słoneczne są to związki chemiczne wykorzystywane w kosmetykach, których podstawowym zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego. We współczesnych kosmetykach możemy spotkać dwie grupy filtrów. Pierwsza grupa stanowi związki chemiczne absorbujące (pochłaniające) energię niesioną przez promieniowanie słoneczne, drugą natomiast, tworzą filtry fizyczne, związki nieprzepuszczające promieniowania ultrafioletowego.

W ofercie Organic Series dostępne są 2 kremy do codziennej pielęgnacji z naturalnymi filtrami:

Oba kremy oprócz składników silnie nawilżających posiadają:
+ tlenek cynku czyli naturalny fizyczny filtr przeciwsłoneczny chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB.
+ Ekstrakt z tarczycy bajkalskiej sprzyja znacznemu przekształcaniu melaniny w formę niepigmentacyjną, dzięki czemu rozjaśnia skórę i plamy pigmentacyjne wywołane nadmiernym opalaniem. Zapewnia efekt promieniochronny oraz przywraca naturalną równowagę w skórze uszkodzonej wskutek nadmiernego działania promieni słonecznych.

Krem nawilżający z filtrem SPF – wysoka ochrona, oprócz wymienionych wcześniej filtrów zawiera dodatkowo dwutlenek tytanu, który zwiększa ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB odbijając promienie od skóry.

Co zrobić, gdy na skórze pojawiły się już przebarwienia?

Niestety usuwanie przebarwień nie jest łatwe i wymaga bardzo dużo czasu i cierpliwości zarówno naszej, jak i naszych klientek.

Działanie w tym przypadku powinno być wieloetapowe, niestety nie zawsze przynosi pełne efekty. Może także nastąpić nawrót zmian przy kolejnej ekspozycji na słońce lub w przypadku, kiedy nie możemy wyeliminować działania czynników sprawczych np. hormonów.

Mimo wszystko warto jest wprowadzić do oferty gabinetu zabiegi zwalczające przebarwienia. Ich celem jest poprawa kolorytu, rozjaśnianie plam i spowolnienie działania tyrozynazy.

Efekty terapii na przebarwienia będą zależne od rodzaju zmiany, od jej głębokości i rozmieszczenia barwnika. Bardzo ważna jest tu diagnostyka zmiany oraz dobór odpowiedniego zabiegu. W celu ułatwienia rozpoznania typu przebarwienia można wykorzystać lampę Wooda, która pozwoli określić głębokość i dokładne granice plamy.

O zabiegach jakie polecamy na przebarwienia zimą, a jakie latem przeczytasz w kolejnym wpisie...

Pielęgnacja domowa po zabiegach

Po wszystkich zabiegach wykonywanych w gabinecie ważna jest pielęgnacja w domu. Tylko takie połączenie pozwoli na uzyskanie szybszych i lepszych efektów. Nawet jeśli nie wykonujesz zabiegów z oferty Organic Series, ale np. specjalizujesz się w laserach, czy mocniejszych peelingach kwasowych również możesz polecić nasze produkty do podtrzymywania i wzmacniania efektów.

Jakie produkty polecamy z oferty Organic Series?

Produkty Organic Series, które polecamy na przebarwienia zostały przebadane pod względem skuteczności. Nie bazujemy tylko na dostępnych badaniach składników aktywnych, ale badamy również działanie całego kosmetyku. Podczas badania poziom pigmentu zawartego w skórze jest mierzony za pomocą meksametru i informuje o zawartości melaniny w skórze (pigmentacji).

Wg tych badań po 4 tygodniach stosowania serum i kremu na przebarwienia widoczność tych zmian bardzo się zmniejszyła:

-
0
%
Zmniejszenie widoczności przebarwień po 4 tygodniach kuracji serum na przebarwienia
-
0
%
Zmniejszenie widoczności przebarwień po 3 tygodniach kuracji kremem na przebarwienia

O udowodnionym klinicznie działaniu rozjaśnia piegi, plamy starcze, przebarwienia i niedoskonałości. Preparat głęboko wnika w skórę, aby znacząco poprawić jej koloryt i zniwelować plamy pigmentacyjne. Skóra staje się silnie nawilżona oraz zregenerowana, nabiera jaśniejszego, jednolitego kolorytu oraz następuje wyraźna poprawa kondycji skóry.

Za rozjaśnianie skóry odpowiada Botamiczny mix 7 ziół alpejskich:

  • Krwawnik – rozjaśnia przebarwienia, łagodzi, działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie i działa antyoksydacyjnie, obkurcza pory, wygładza zmarszczki, ujędrnia.
  • Melisa – działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo.
  • Mięta – rozświetla, kontroluje prawidłowe natłuszczenie, łagodzi, działa baktriostatycznie, odświeża.
  • Pierwiosnek lekarski – działa przeciwzapalnie, poprawia strukturę, wygładza, napina.
  • Przetacznik leśny – wspomaga procesy odnowy, działa przeciwzapalnie, odżywia.
  • Przywrotnik pospolity – działa ściągająco, spłyca zmarszczki, minimalizuje blizny, rozjaśnia przebarwienia.
  • Malwa – działa ściągająco, nawilża, łagodzi, poprawia koloryt.

Posiada unikatową, lamelarną budowę, która naśladuje strukturę skóry. Dzięki niej krem forte ma lekką konsystencję, dobrą wchłanialność i jest idealny do zastosowania pod makijaż.

Ma bardzo bogaty skład, dzięki któremu następuje szybka i widoczna poprawa niepożądanych zmian.

  • Melavoid™ – Punarnavawyrównuje koloryt, minimalizuje przebarwienia, rozświetla.
  • Witamina C w trwałej formie estrowej – działa antyoksydacyjnie, zwalcza wolne rodniki, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapewnia ochronę przed promieniami UV, rozjaśnia, poprawia koloryt, rozświetla.
  • Witamina E – zwalcza wolne rodniki, chroni przed promieniowaniem UV, łagodzi, przeciwdziała stanom zapalnym, regeneruje, działa antyoksydacyjnie, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody.

Dla wzmocnienia efektów i dla poprawy absorpcji substancji aktywnych z serum polecane jest zwilżenie skóry Boosterem, czyli mikronizowanej wody ze srebrem lub złotem.

Na jakie składniki aktywne w kosmetykach warto zwrócić uwagę przy terapiach na przebarwienia?

  • Niacynamid  hamuje proces transportu melanosomów.
  • Arbutyna której naturalne źródło stanowi żurawina, czarne jagody, pszenica i gruszki. hamuje melanogenezę.
  • Witamina C.
  • Kwasy AHA: glikolowy, mlekowy, migdałowy, cytrynowy.
  • Kwasy: kojowy, azelainowy
  • Wyciągi roślinne: tarczyca bajkalska, krwawnik, aloes.
Agata Dawidczyk
Kosmetolog i trenerka w Beauty&SPA Expert

Cera tłusta i trądzikowa – jakie są różnice i jak odpowiednio pielęgnować taką skórę?

Cera tłusta, łojotokowa, mieszana, trądzik – czy to określenia na jeden typ cery? Jakie są różnice i jak odpowiednio pielęgnować taką skórę? Przyjrzyjmy się cerze problematycznej. Co kryje się pod tym określeniem? Osoby, który borykają się z niedoskonałościami swojej cery najczęściej starają się je zatuszować pod grubą warstwą makijażu oraz wprowadzają mocno przesuszające preparaty do

Czytaj więcej »

Cera naczynkowa, wrażliwa a może już trądzik różowaty? Czym się różnią i jak je rozpoznać?

Co możemy zaproponować w gabinecie kosmetycznym i jak dobrać odpowiednią pielęgnację domową? To bardzo częsty problem w gabinetach kosmetycznych, dlatego usystematyzujemy wiadomości na ten temat i podpowiemy jak opiekować się takimi cerami. Przedstawimy studium kilku konkretnych przypadków. Skóra naczyniowa Cery naczyniowe to bardzo częsty problem, z którym klientki przychodzą do gabinetu kosmetycznego. Niestety często nie zdają

Czytaj więcej »

Trychologia – najszybciej rozwijająca się dziedzina branży Beauty. Poznaj ją i Ty.

Trychologia to obecnie bardzo rozwijająca się dziedzina. Słowo „trychologia” pochodzi od greckiego słowa trikhos oznaczającego włos. To dziedzina wiedzy zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób włosów oraz owłosionej skóry głowy.  Aby dobrze zrozumieć jak ważna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja włosów, należy najpierw zapoznać się z anatomią włosa. Włos jest to jeden z przydatków

Czytaj więcej »