+48 (22) 863 66 91 | info@shbeauty.pl

Producent organicznych kosmetyków dla profesjonalistów

Cera naczynkowa, wrażliwa a może już trądzik różowaty? Czym się różnią i jak je rozpoznać?

Co możemy zaproponować w gabinecie kosmetycznym i jak dobrać odpowiednią pielęgnację domową? To bardzo częsty problem w gabinetach kosmetycznych, dlatego usystematyzujemy wiadomości na ten temat i podpowiemy jak opiekować się takimi cerami. Przedstawimy studium kilku konkretnych przypadków.

Skóra naczyniowa 
Cery naczyniowe to bardzo częsty problem, z którym klientki przychodzą do gabinetu kosmetycznego. Niestety często nie zdają sobie sprawy jak poważna jest to przypadłość i że na podłożu takiej skóry może również dojść do rozwoju trądziku różowatego. 

Przypomnijmy sobie na początku charakterystyczne cechy cery naczyniowej. Przede wszystkim jest to pojawiający się i znikający rumień, który z czasem utrwala się i prowadzi do teleangiektazji, nadwrażliwość, swędzenie, uczucie pieczenia, kłucia i ściągania skóry. Skóry naczyniowe żle znoszą zmiany temperatury, suche klimatyzowane powietrze oraz zimowy czas. Skóra naczyniowa jest bardzo wrażliwa a może także dochodzić do jej silnego przesuszania. To z kolei inicjuje nadreakcję ze strony gruczołów łojowych w celu ochrony bariery naskórkowej. A to może sprzyjać rozwojowi stanów zapalnych i w dalszej konsekwencji – trądziku różowatego. 

Ten typ cery występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (częściej u kobiet) w różnym wieku i raczej u osób z I i II fototypem skóry. 

Zmiany naczyniowe należą do zmian genetycznych, często też przyczyną są zmiany hormonalne – ciąża, menopauza, choroby tarczycy czy antykoncepcja hormonalna. Ale rozwojowi cery naczynkowej sprzyjają także nastepujące czynniki: 

  • gwałtowne zmiany temperatur
  • Niskie temperatury i wiatr
  • Promieniowanie UV
  • stres i gwałtowne emocje 
  • Gorące kąpiele, gorące i ostre potrawy
  • Alkohol i papierosy
  • Styl życia i pracy  
  • Nieodpowiednia pielęgnacja 
  • Leki
  • Alergie 

Aby zadbać o ten szczególny rodzaj cery należy podjąć działania wielokierunkowe. Nie wystarczy tylko zamykać naczynka. Jeśli nie zadbamy o ich wzmacnianie i uszczelnianie będą pękały kolejne. Jest już wiele zabiegów i składników aktywnych pomagających  w pielęgnacji skór naczyniowych. 

Jakie zabiegi możemy zaproponować?

  • poprawiające mikrokrążenie
  • Stymulujące produkcję kolagenu 
  • Obkurczające, uszczelniające, wzmacniające i uelastyczniające naczynia włosowate
  • Przeciwzapalne i przeciwobrzękowe
  • Antyoksydacyjne
  • Przeciwdziałające zastojom w naczyniach 
  • Wzmacniające funkcje bariery naskórkowej. 

Jakie substancje aktywne będą nam w tym pomagały:

  • witaminy: C, K, niacynamid
  • Alantoina, rutyna, D-pantenol
  • Kwasy PHA: laktobionowy, glukanolakton
  • Wyciągi roślinne zawierające flawonoidy i antocyjany: miłorząb japoński, kasztanowiec, bluszcz, zielona herbata, nostrzyk, krwawnik, Ruszczyk kolczysty, oczar wirginijski, arnika
  • Substancje nawilżające i wzmacniające barierę hydrolipidową

OrganicSeries również ma propozycje produktów dla skór naczyniowych. Są to produkty, których skuteczność została potwierdza badaniami aparaturowymi. 

Pierwszy z nich to Serum do cery naczyniowej. Jego bazą są hydrolaty, m.in z oczaru wirginijskiego. Działa ochronnie, łagodząco i bakteriostatycznie. Zawiera sole mineralne, olejki eteryczne i kwasy organiczne, taniny, flawonoidy oraz hamameloza, działają uszczelniająco i wzmacniają naczynia krwionośne. Botaniczny mix z ginko-biloba i czerwonej winośli działa pobudzająco i wzmacniająco na układ krążenia, polepsza ukrwienie, wzmacnia system naczyń krwionośnych, jest bardzo silnym antyoksydantem. Jest stosowany głównie ze względu na wzmacnianie tkanki łącznej skóry – hamuje proces starzenia się skóry. Czerwona winorośl zawiera duże ilości związków flawonoidowych. Chroni naczynia krwionośne i usprawnia przepływ krwi. Skutecznie spowalnia powstawanie wolnych rodników, chroniąc skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Działa rozświetlająco i odmładzająco a także łagodzi podrażnienia skóry. Dzięki zawartości taniny pobudza mikrokrążenie i oczyszczają organizm z toksyn. Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, ochronne i regenerujące. Intensywnie nawilża, wygładza i ujędrnia skórę. Dodatkowo znajduje się w nim betaina – naturalny aminokwas, pochodna glicyny niezwykle cenionej z powodu unikalnych zdolności do przyłączania wody, oraz właściwości chroniących błony komórkowe. A także kwas hialuronowy – jeden z głównych składników macierzy zewnątrzkomórkowej, gdzie dzięki możliwości gromadzenia wody utrzymywane jest odpowiednie nawilżenie skóry.

Serum możemy wmasować manualnie, albo użyć odpowiedniej aparatury: mikroprądy, sonofreza, jonofreza, elektroporacja, mezoterapia bezigłowa, mezoterapia mikroigłowa, tlenoterapia lub radiofale.

Badania, które przeprowadziliśmy pokazują, że po miesięcznej kuracji Serum do cery naczyniowej wrażliwość i zaczerwieniania skóry zmniejszyły się aż o 54,81%. 

Kolejny produkt to Krem forte do cery naczyniowej. Z bardzo bogatym składem aktywnym, który został tak skomponowany, aby ją wzmocnić, uelastycznić ściany naczyń krwionośnych, pobudzić krążenie i wyrównać koloryt skóry. Znajdziemy w nim betainę, ginko-biloba, botamix z Arniki, Bluszczu, Dziurawca, Kasztanowca, oczaru i winorośli, witaminę C i E, olej perilla. 

Arnika doskonale pokonuje warstwę rogową i naskórek, przez co jej działanie jest niezwykle skuteczne, dociera do włosowatych naczyń krwionośnych, powodując ich obkurczenie i wzmocnienie ścianek. Zmniejsza zaczerwienienia, działa kojąco i łagodząco, łagodzi podrażnienia.Ma także działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. 

Bluszcz jest wyjątkową rośliną, zawierającą składniki aktywne o bardzo szerokim spectrum działania. Ujędrnia, wygładza, a także poprawia stan delikatnych i kruchych naczynek. Rozmiękczając martwy naskórek zwiększa przenikanie składników aktywnych. Sprawdzają się w pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do wyprysków, zaskórników i łojotoku.

Dziurawiec działa przede wszystkim antybakteryjnie i przeciwzapalnie (dzięki bakteriobójczym garbnikom). Poza tym wygładza, wzmacnia i regeneruje naskórek (zawiera witaminy A i C).

Substancje czynne z kasztanowca: escyna, flawonoidy i kumaryny uszczelniają ściany naczyń włosowatych. Zwiększają ich elastyczność i wzmacniają odporność. Przeciwdziałają stanom zapalnym i zastojom limfatycznym.

Olej perilla bogaty w kwasy omega-9, bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Przyspiesza produkcję kolagenu i elastyny; uelastycznia i ujędrnia skórę. Wzmacnia naczynia krwionośne. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry i łagodzi jej uszkodzenia. Przyspiesza gojenie się ran oraz regenerację.

W tym przypadku badania wrażliwości i zaczerwienienia skóry też nas zaskoczyły, ponieważ dolegliwości te zmniejszyły się aż o 55,66%.

I kolejny produkt to Krem z kwasem laktobionowym zawierający 10% kwasu laktobionowego. Kwas ten zapobiega tworzeniu się teleangiektazji, wzmacnia elastyczność naczyń krwionośnych. Jest silnym antyoksydantem. Ma zbawienny wpływ na skórę problematyczną i mieszaną: zmniejsza ilość wydzielanego łoju, obkurcza pory i niweluje zmiany trądzikowe. 

Zabiegi, które świetnie sprawdzają się przy cerach naczyniowych to jonoforeza i sonoforeza, oksybrazja, oczyszczanie wodorowe, infuzja tlenowa, IPL, mezoterapia mikroigłowa, Dermation, lasery, elektrokoagulacja, leczenie światłem LED (światło niebieskie). 

Skóra wrażliwa 
Każda skóra naczyniowa jest skórą wrażliwą. Ale czy każda skóra wrażliwa jest skórą naczyniową? Nie, są to dwa oddzielne pojęcia. Chociaż u wielu osób mogą ze sobą współistnieć. Skóra wrażliwa określana też często nadreaktywną, reaktywną, nietolerancyjną może dotyczyć osób w każdym wieku, z każdym stopniem karnacji i najczęściej towarzyszy licznym dermatozom: AZS, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik pospolity i różowaty, alergie, wyprysk kontaktowy. Skóra wrażliwa to bardzo często skóra alergiczna, w odróżnieniu od skór naczyniowych. 

Cechuje ją świąd, pieczenie, ściągnięcie, dyskomfort bólowy, rumień ale bez teleangiektazji, złuszczanie naskórka, nadmierne przesuszenie. 

Pielęgnacja skóry wrażliwej jest podobna do naczyniowej. Należy tu jednak dodatkowo zwrócić uwagę na substancje alergizujące, np zapachy, barwniki, konserwanty. Nie każda cera naczyniowa będzie reagowała alergicznie, wrażliwa zdecydowanie tak. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn uwrażliwienia skóry jest uszkodzenie bariery hydrolipidowej. W wyniku tego dochodzi do nadmiernego przenikania różnych substancji i powstawania reakcji zapalnych i alergicznych. Dlatego w pielęgnacji cer wrażliwych trzeba przede wszystkim zadbać o przywrócenie i odbudowę bariery naskórkowej. Oprócz składników które opisałam przy cerze naczynkowej świetnie tu się sprawdzą ceramidy, masło she, bisabolol. 

Trądzik różowaty 
Spotykamy się także w gabinecie z trądzikiem różowatym. I to już nie jest typ cery. To już jest przewlekła dermatoza zapalna skóry twarzy. Charakteryzuje się nawracającym rumieniem twarzy, obecnością teleangiektazji, grudek, krost a także zmian przerostowych. Objawy choroby lokalizują się głównie w centralnej części twarzy, a w przebiegu choroby obserwuje się okresy zaostrzeń i remisji. Dotyczy głownie osób z jasną karnacją i nasila się między 40 a 50 r.ż. Międzynarodowe Towarzystwo Trądziku Różowatego opracowało podział tej choroby na 4 główne postacie:

  • Rumieniowo-naczyniowa
  • Grudkowo-krostkowa
  • Przerostowa
  • oczna. 

Pierwszym objawem trądziku różowatego jest silny napadowy rumień, on z czasem się utrwala i pojawiają się teleangiektazje. Następnie pojawiają się krostki i grudki. Przerosty w formie guzów występują głównie u mężczyzn po 50 rż na nosie. Ale mogą się też umiejscawiać na czole i brodzie. Trądzik może także zająć skórę powiek a nawet spojówki.

Przyczyny trądziku nie są do końca znane. Na pewno mogą mieć na niego wpływ:

  • predyspozycje genetyczne
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego
  • Zaburzenia naczynioruchowe
  • Gospodarka hormonalna

Towarzystwo Trądziku Różowatego przedstawiło listę czynników nasilających tą chorobę. Należą do nich:

  • promieniowanie UV 81%
  • Stres emocjonalny 79%
  • Gorący klimat 75%
  • Wiatr 57%
  • Znaczny wysyłek fizyczny 56%
  • Spożywanie alkoholu 52%
  • Gorące kąpiele 51%
  • Niskie temperatury 46%
  • Pikantne potrawy 45%
  • Wilgotność powietrza 44%
  • Kosmetyki 41%

Dane przedstawione na podstawie ankiety przeprowadzonej przez TTR na 1066 pacjentach.

Trądzik różowaty wymaga wieloletniego leczenia i wielokierunkowego działania. Należy wzmacniać naczynia krwionośne, działać przeciwzapalnie, odbudować płaszcz hydrolipidowy oraz wzmocnić barierę naskórkową. Ta wielokierunkowość jest niezmiernie ważna, aż 80% chorych na trądzik różowaty ma cerę wrażliwą z uszkodzoną barierą i znacznym deficytem lipidów. Jeśli dobrze rozpoznamy cerę naczyniową i wrażliwą zarazem, jeśli wprowadzimy dobre postępowanie pielęgnacyjne i zabiegi naprawcze, jeśli połączymy różne terapie, to jesteśmy w stanie zadziałać prewencyjnie i nie dopuścić do postaci grudkowo-krostkowej. Musimy pamiętać, że na każdą skórę działa inna terapia, im większy problem, tym bardziej powinnyśmy wdrażać różne zabiegi. W leczeniu trądziku różowatego świetnie sprawdzają się lasery naczyniowe, IPL. Niestety nie każdy może lub chce się poddać terapii laserowej. Można wtedy zastosować delikatne peelingi kwasowe. Polecane są tu następujące kwasy: azelainowy, migdałowy, laktobionowy i mlekowy. Kwas laktobionowy i mlekowy bardzo silnie nawilżają, odbudowują ceramidy w naskórku, wzmacniają naskórek a dzięki temu naskórek jest lepszą ochroną dla naczyń, można powiedzieć, że bardziej odsuwa, chowa je przed czynnikami zewnętrznymi. Kiedy dojdzie już do wysypu krostek i grudek należy włączyć leczenie dermatologiczne. Ale jako uzupełnienie świetnie sprawdzą się tu zabiegi transdremalporacji, czyli DermaOrganic na urządzeniu Dermation. Można połączyć tu koktajl do cery naczyniowej z koktajlem na trądzik. Głębokie przenikanie substancji pozwoli na szybkie ukojenie skóry i zaleczenie uciążliwych zmian. Koktajl na naczynka zawiera wyciągi z nawłoci, ruszczyku, cytryny, herbaty paragwajskiej, ginko biloba, czerwonej winorośli. Działa przeciwobrzękowo, wzmacnia i uelastycznia naczynia, poprawia krążenie krwi. Koktajl na trądzik zawiera bisabolol, nikotynamid, rumianek morski, algi brunatnicy. Silnie łagodzi podrażnienia, hamuje powstawanie trądziku, ma działanie przeciwzapalne, pobudza procesy odnowy komórek. 

Przy cerach z trądzikiem różowatym należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest to skóra wyjątkowo wrażliwa i reaktywna. Warto połączyć nasze zabiegi i pielęgnację domową z terapią dermatologiczną. 

Skóra naczynkowa, skóra wrażliwa i trądzik różowaty to bardzo wymagające i problematyczne skóry, stanowią ogromne wyzwanie. Dlatego ważne jest, aby jak najlepiej zdiagnozować problem, aby nie wykonać przy uszkodzonej barierze hydrolipidowej zabiegów, które jeszcze bardziej pogłębią ten stan. Mam tu na myśli zabiegi silnie złuszczające, mikrodermabrazja, kwas TCA, czy produkty silnie wysuszające skórę. 

Jak pielęgnować takie skóry w domu?
Najlepiej wybierać w takich przypadkach produkty naturalne, organiczne ze zdrowym i bezpiecznym składem aktywnym. Z OrganicSeries oprócz wcześniej omówionego serum i kremu forte do cery naczyniowej oraz kremu z kwasem laktobionowym, warto wprowadzić do codziennego użytku krem hydrolipidowy lub krem odżywczy, aby odbudowywać i zabezpieczyć płaszcz naskórkowy. I oczywiście koniecznie musimy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok. 

Studium przypadków

  1. Kobieta, 22 lata, od dziecka alergiczka, studiuje i pracuje, makijaż robi sobie od czasu do czasu, bo wszystko ją piecze i swędzi. Skóra czarowana, bardzo sucha, często się łuszczy, po myciu mocno ściągnięta.
    Jest to cera wrażliwa, należy tu przede wszystkim postawić na odbudowę płaszcza hydrolipidowego, nie ma jeszcze popękanych naczynek, ale skóra jest mocno reaktywna. W gabinecie poleciłabym delikatne oczyszczanie wodorowe lub kwas laktobionowy, infuzję tlenową, zabiegi DermaOrganic na naczynka (rumień), a do pielęgnacji domowej żel do mycia twarzy, tonik z oczarem wirginijskim, serum do cery naczyniowej, krem odżywczy na noc wymiennie z kremem z kwasem laktobionowym, na dzień krem forte do cery naczyniowej i krem z filtrem UV
  2. Kobieta, 37 lat, leczy się hormonalnie na tarczycę, cera sucha, utrwalony rumień i widoczne teleangiektazje, zamykała już naczynka laserem, ale efekt był krótkotrwały. Dużo przebywa na powietrzu, uwielbia się opalać i relaksować w gorącej kąpieli.
    Cera naczynkowa, przede wszystkim zakaz opalania i gorących kąpieli, codzienna ochrona przeciwsłoneczna, skoro laser podziałał na chwilę, należy wzmocnić i uelastycznić naczynia krwionośne oraz wzmocnić naskórek, poprzez stymulację fibroblastów. Można tu wykonać serię mikroigłówki z kwasem hialuronowym i serum do cery naczyniowej, wzmocnić naczynia zabiegami DermaOrganic i dopiero ponowić zabiegi laserowe. W domu silne nawilżanie i uzupełnianie lipidów, ochrona UV.
  3. Kobieta 48 lat, silne stresy, pali papierosy, źle się odżywia, ma problemy hormonalne, być może zaczyna się okres menopauzy. Nie używa kosmetyków bo wszystkie ją drażnią, skóra jest ściągnięta, czerwona, obrzęknięta, piecze i jest bardzo gorąca, pojawiają się czasem drobne wypryski.
    Początki trądziku różowatego, już utrwalony rumień, powolne wkraczanie w drugą fazę krostkową. Przede wszystkim konsultacja z dermatologiem i włączenie leczenia, w gabinecie zabiegi z kwasem laktobionowym, infuzja tlenowa, silne nawilżanie i odbudowa warstwy lipidowej. Zabiegi DermaOrganic na naczynka, można miejscowo dołączyć koktajl na trądzik. Do pielęgnacji domowej produkty do cery naczyniowej, booster z jonami srebra, krem odżywczy i ochrona UV.

Poznaj skuteczne terapie
DermaOrganic Active Treatment