x
Zestawy na “dzień Mamy”
Dostępne jeszcze PRZEZ
 • dni
 • godzin
 • minut
 • sekund
+48 (22) 863 66 91 | info@shbeauty.pl

Producent organicznych kosmetyków dla profesjonalistów

Trychologia – najszybciej rozwijająca się dziedzina branży Beauty. Poznaj ją i Ty.

Trychologia to obecnie bardzo rozwijająca się dziedzina. Słowo „trychologia” pochodzi od greckiego słowa trikhos oznaczającego włos. To dziedzina wiedzy zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób włosów oraz owłosionej skóry głowy. 

Aby dobrze zrozumieć jak ważna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja włosów, należy najpierw zapoznać się z anatomią włosa. Włos jest to jeden z przydatków naskórka występujący wyłącznie na powierzchni skóry ssaków. Głównym budulcem włosa jest twarde, spoiste białko fibrylarne – keratyna, wytwarzana przez keratynocyty.

Włos składa się z części zewnętrznej wystającej nad powierzchnię skóry – łodygi włosa oraz z części ukrytej w skórze – korzenia włosa. 

Mieszki włosowe wykształcają się między 9. a 22. tygodniem życia płodowego i nie ma możliwości ich powstawania w późniejszym okresie życia. Ich określona liczba pozostaje już niezmieniona. W ciągu całego naszego życia, prawidłowo funkcjonujący mieszek przechodzi około 20-30 cykli wzrostu, czyli produkuje 20-30 nowych włosów.  

Każdy mieszek włosowy ma swój własny indywidualny cykl, dlatego z położonych obok siebie mieszków w tym samym czasie, jeden może być w fazie anagenu, a drugi telogenu. Taki mechanizm chroni nas przed cyklicznym, całkowitym wyłysieniem – dzięki niemu wymiana włosów odbywa się bardzo płynnie. 

Jakie są fazy wzrostu włosa? 
Włosy ludzkie podlegają trójfazowości przebiegającej niezależnie w każdym mieszku, dzięki czemu u ludzi, w odróżnieniu od zwierząt, nie występuje okres linienia. Wzrost włosa składa się z 3 faz: anagenu, katagenu oraz telogenu. 

Anagen jest fazą wzrostu włosa i tworzenia się łodygi. Czas trwania tej fazy jest bardzo zróżnicowany, gdyż u jednych może wynosić 3 lata, a u innych nawet 7 lat. To właśnie dlatego jedni z łatwością mogą zapuścić długie włosy, a inni niestety nie. Przyjmuje się, że około 85-90% wszystkich mieszków włosowych znajduje się w fazie anagenu. 

Katagen jest fazą przejściową, gdy włos już nie rośnie, ale jeszcze nie wypada. Trwa najkrócej ze wszystkich faz, bo zaledwie 2 tygodnie. Średnio 1-2% mieszków włosowych znajduje się jednocześnie w tej fazie. 

Telogen jest to okres spoczynku mieszka włosowego, który trwa od 2 do 4 miesięcy. Podczas tej fazy trzon włosa odłącza się od brodawki i wypada np. podczas czesania lub mycia włosów. Proces ten dotyczy około 10-15% wszystkich włosów (w tym samym czasie). Po zakończeniu fazy telogenu, mieszek włosowy wchodzi w nowy cykl. Brodawka rozpoczyna produkcję nowego włosa, tym samym rozpoczynając fazę anagenu. 

Włosy na głowie rosną przeważnie z prędkością ok. 0,3 mm na dobę, czyli ok. 1 cm na miesiąc. Tempo ich wzrostu zależy od wielu czynników – m.in. od wieku, pory roku, dnia, odżywienia organizmu i właściwości osobniczych zapisanych w genach. 

Jednym z najczęstszych problemów dotyczącym skóry głowy jest nadmierne wypadanie włosów. Przyczyn tego problemu może być bardzo dużo, dlatego tak ważna jest dokładna diagnoza, aby móc jak najszybciej go zniwelować. 

Na głowie mamy 100 000 – 150 000 tysięcy włosów, a dziennie wypada nam ich około 100. Z prostych obliczeń możemy wywnioskować, że rocznie wymianie ulega 24-36% włosów (na miejscu tych, które wypadają wzrastają nowe). 

Problemy z wypadaniem włosów zaczynają się, gdy włosów zaczyna wypadać znacznie więcej, stają się one przerzedzone, a na skórze pojawiają się obszary zupełnie ich pozbawione. Może to być spowodowane wieloma czynnikami i mieć zarówno przebieg odwracalny, jak i trwały. 

Przyjrzyjmy się zatem bliżej łysieniu. Jakie są rodzaje i przyczyny łysienia? 
Najczęstsze rodzaje łysienia to:

 1. Androgenowe 
 2. Telogenowe
 3. Plackowate 
 4. Związane z chorobami ogólnoustrojowymi 

Łysienie androgenowe 
Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia, który dotyka zarówno mężczyzn w średnim wieku (choć zdarzają się przypadki już u dojrzewających chłopców), jak i kobiety. Szacunkowo łysienie androgenowe u osób po 50. roku życia dotyczy około 80% mężczyzn i 40% kobiet. Za głównego winowajcę łysienia androgenowego uważa się dihydrotestosteron (DTH), związek chemiczny powstający z testosteronu. Działa on na mieszki włosów – prowadzi do ich stopniowego zanikania. W wyniku tego zdrowe włosy odrastają wolniej, stają się cieńsze i krótsze. Często łysieniu androgenowemu towarzyszy także nadprodukcja sebum na skórze głowy. 

Łysienie typu męskiego oraz łysienie androgenowe żeńskie różnią się pod względem objawów. U panów problem zaczyna pojawiać się pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. U kobiet dopiero po 30., ale w największym stopniu uwidacznia się po menopauzie. 

W przypadku mężczyzn obserwuje się cofanie linii włosów na czole i skroniach, a w kolejnej fazie również na czubku głowy.

U kobiet proces ten przebiega nieco inaczej. Utrata włosów zaczyna się od przerzedzania się linii przedziałku. Łysienie ma bardziej rozproszony charakter – wypadające włosy nie tworzą aż tak wyraźnej linii.

Łysienie telogenowe 
W łysieniu telogenowym mechanizm wypadania włosów polega na skróceniu fazy anagenu, gdzie czas pozostałych faz pozostaje niezmieniony. Włosy przestają rosnąć, co objawia się ich wzmożoną utratą i znacznym uogólnionym przerzedzeniem. W tym typie łysienia nie dochodzi do zniszczenia mieszków włosowych, a jedynie do ich „uśpienia”, utrata włosów bywa jedynie przejściowa. Do najczęstszych przyczyn należą:

– Stany silnie obciążające organizm: poród, silny stres, operacja, uraz, wysoka gorączka.

– Niedobory żywieniowe, wynikające ze stosowania diet – np. brak żelaza.

– Zaburzenia hormonalne – poporodowe, a także niedoczynność i nadczynność tarczycy oraz problemy z przysadką mózgową.

– Zatrucia metalami ciężkimi, np. selenem i ołowiem.

– Przyjmowanie niektórych leków: beta-blokerów, stosowanych w chorobach układu krążenia, leków przeciwzakrzepowych, przeciwpadaczkowych, czy retinoidów.

– Choroby zakaźne – zarówno ostre, jak i przewlekłe.

– Choroby skóry, w tym skóry głowy (m.in. łuszczyca i atopowe zapalenie).

– Alergiczna wysypka skóry głowy.

-Choroby przewlekłe, np. toczeń układowy, guzy.

Łysienie plackowate 
Jest to choroba autoimmunologiczna (zależna od limfocytów T) o nieznanej etiologii, w której układ odpornościowy organizmu nie działa prawidłowo, wytwarzając przeciwciała, które atakują mieszki włosowe. Często występuje razem z innymi chorobami autoimmunologicznymi (z chorobami tarczycy, chorobą Hashimoto, bielactwem, cukrzycą typu I), atopowym zapaleniem skóry, a także pojawia się w wyniku dużego stresu emocjonalnego. 

Nazwa schorzenia wiąże się z objawami, ponieważ klinicznie prezentuje się w postaci jednego lub kilku okrągłych ognisk pozbawionych włosów. Najczęściej utrata włosów dotyczy skóry głowy, tworząc pozbawiony włosów „placek”. 

Łysienie plackowate może mieć charakter stały, przejściowy lub nawracający. 

Łysienie związane z chorobami ogólnoustrojowymi 

 • hormonalne: W nadczynności tarczycy włosy są cienkie, o wzmożonym połysku. Występujące łysienie może przyjmować postać rozlaną lub ograniczoną, głównie do okolicy czołowej. Z kolei w niedoczynności tarczycy włosy są przerzedzone, suche, szorstkie i łamliwe. 
 • Cukrzyca – Łysienie u pacjentów chorych na cukrzycę ma charakter rozlany, o największym nasileniu zmian w okolicy szczytu głowy. Zasadnicza utrata włosów polega na patomechanizmie telogenowym. 
 • choroby zakaźne – Zasadniczym czynnikiem powodującym łysienie, występującym po chorobach zakaźnych, jest wysokość i czas trwania gorączki. Wzmożona utrata włosów najczęściej występuje w 3 miesiącu po wystąpieniu gorączki. 

Do innych przyczyn łysienia należą: nieprawidłowa dieta, przyjmowanie leków, błędy w pielęgnacji, czynniki mechaniczne, zatrucie toksykologiczne, grzybica skóry głowy itp. 

Jak można zapobiegać i leczyć łysienie? 
Sposób leczenia łysienia uzależniony jest od jego przyczyny, dlatego tak duże znaczenie ma przede wszystkim odpowiednia diagnostyka i postawienie właściwego rozpoznania. 

Możliwości terapeutyczne obejmują: 

– leczenie konwencjonalne, 

– leczenie wspomagające, 

– specjalistyczne zabiegi trychologiczne i pielęgnacyjne, 

– przeszczepy włosów. 

Leczenie wspomagające wypadania włosów i łysienia to są różne zabiegi trychologiczne i pielęgnacyjne, które możemy zaproponwać w naszym gabinecie. Obejmują przede wszystkim różne formy mezoterapii, takie jak mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe oraz mezoterapia mikroigłowa. Coraz większą popularność zyskuje także terapia światłem LED, karboksyterapia oraz mikropigmentacja skóry głowy. 

Idealnie sprawdzi się tu również zabieg DermaOrganic AT na urządzeniu Dermation. Jest on oparty  na technologii transdremalporacji, która powoduje reorganizację błon komórkowych, tworzenie kanałów wodno-jonowych a tym samym zwiększenie przepuszczalności skóry. Dzięki tej metodzie składniki aktywne dostarczane są do skóry właściwej a nawet tkanek podskórnych. 

Jest to zaawansowany program regeneracji skóry na poziomie komórkowym i daje spektakularne efekty. 

Koktajl, który wtłaczany podczas zabiegu zawiera Baicapil. Składniki odżywcze dostarczane przez Baicapil powodują, że mieszki włosowe są bardziej aktywne i zdolne do rozwoju. Dzięki temu pobudzony zostanie wzrost włosa, zwiększy się gęstość włosów, a faza anagenowa ulegnie wydłużeniu. Nowością wynikającą z aktywności składników zawartych w koktajlu, jest uniwersalny mechanizm działania, niezależny od płci oraz kwestii hormonalnych. 

Dzięki temu składnikowi, włosy nie tylko rosną szybciej i rzadziej wypadają, ale stają się również bardziej gęste i grubsze. Baicapil mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Jak wspomóc zabiegi pielęgnacją domową? 
Pierwszym krokiem jest prawidłowe oczyszczanie włosów i skóry głowy, najlepiej preparatami z naturalnymi składnikami aktywnymi. Niestety postępujące zanieczyszczenie środowiska, a także nadmiar środków chemicznych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji i stylizacji powodują, że włosy osłabiają się, staja się cienkie i delikatne. Prawidłowe oczyszczanie włosów i skóry głowy ma kluczowe znaczenie w profilaktyce wypadania włosów i chorób owłosionej skóry głowy.

Co około 14-28 dni zaleca się także wykonywanie peelingu skóry głowy, który nakłada się na zwilżoną skórę, pozostawia na kilka minut, a następnie myje włosy. 

Niemal najważniejszym filarem w świadomej pielęgnacji włosów jest równowaga PEH. Co to znaczy? Aby naprawdę rozpocząć świadomą pielęgnację należy zdać sobie sprawę z tego że włosy, tak samo jak nasz organizm, potrzebują pewnych elementów do poprawnego funkcjonowania. Wyróżniamy trzy fundamentalne grupy składników – proteiny, emolienty oraz humektanty. 

Cała pielęgnacja powinna się opierać na równowadze tych elementów. Nie oznacza to jednak, że składników z każdej z grup musimy swoim włosom dostarczać „po równo”. Jednym z nas będą bardziej służyły odżywki emolientowe, innym – humektantowe. Jeszcze inni potrzebują i jednych, i drugich w podobnej ilości. Jeszcze ciekawiej sprawa wygląda z proteinami. Niektóre włosy je „uwielbiają”. Dla innych duża obecność protein w pielęgnacji to pewny “puch” na głowie 😉 W zachowaniu równowagi PEH chodzi o to, żeby znaleźć RÓWNOWAGĘ odpowiednią dla własnych włosów. Niestety nie ma jednej recepty dobrej dla wszystkich. Pozostaje przyjrzeć się stosowanej dotąd pielęgnacji, przeanalizować składy ulubionych produktów i obserwować, które i jak działają na włosy.

Proteiny to “cegiełki” włosów. Nadają im zdrowej objętości, wypełniają mikrouszkodzenia, nadają połysk. Bez protein włosy są matowe, bez życia, oklapnięte. 

Emolienty to “powłoczka” włosów. Nadają im gładkości, miękkości, chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Niedobór emolientów sprawi, że włosy będą zbyt lekkie, suche, sianowate i szorstkie.

Humektanty nawilżają nasze włosy. Brak nawilżenia spowoduje matowienie i oklapnięcie włosów.

Do codziennej pielęgnacji idealnie sprawdzi się szampon i odżywka OrganicSeries. Nasze organiczne kosmetyki do włosów wspierają równowagę PEH, doskonale odżywią i wygładzą włosy, dzięki zawartości protein, emolientów i humektantów. Rewitalizujący Szampon Organic Series zawiera naturalne proteiny z ryżu, które niczym cegiełki wypełniają mikrouszkodzenia, wygładzają i podnoszą je u nasady. Odżywka Rewitalizująca Organic Series to odżywka PEH – zawiera jednakowo proteiny z ryżu, emolienty w postaci oleju kokosowego, masło shea oraz oleju brassica, który jest naturalnym odpowiednikiem sylikonów. Jako humektant występuje naturalna betaina pozyskiwana z buraka cukrowego.

Można także stosować wcierki. Z produktów OrganicSeries polecam Booster z jonami srebra do skór łojotokowych i z łupieżem, a z jonami złota do włosów cienkich, łamliwych, rozdwajających się i przy nadmiernym wypadaniu. Wystarczy spryskać skórę głowy wybranym boosterem i delikatnie wmasować. 

Bardzo ważna jest także ochrona włosów przed promieniowaniem UV – latem należy chronić włosy przed silnym słońcem, nosząc lekkie i przewiewne nakrycie głowy i stosować preparaty do włosów zawierające filtry. Promienie UV wpływają negatywnie nie tylko na wygląd włosów (wysuszając je i odbarwiając), ale także mogą je osłabić i spowodować nadmierne wypadanie. 

Kolejnym pomocnym krokiem jest masaż. Masaż skóry głowy jest jednym z najstarszych sposobów na pobudzenie włosów do szybszego wzrostu. Dobrze wykonany masaż poprawia ukrwienie skalpu, działa rozluźniająco, likwiduje zmęczenie i bóle głowy znacznie poprawiając kondycję włosów i skóry głowy. Masaż skóry głowy można wykonywać na mokro (np. w czasie mycia włosów) i na sucho (podczas szczotkowania czy z użyciem specjalnego masażera do głowy). Przy wykonywaniu masażu zawsze należy pamiętać, aby wykonywać go od czoła w kierunku karku.

Włosy to bardzo ważny element urody i dlatego starajmy się o nie dbać jak najlepiej. Zadbane włosy, które są silne, lśniące i błyszczące świadczą o dobrej kondycji psychicznej i fizycznej danej osoby.

Poznaj skuteczne terapie na włosy od
DermaOrganic Active Treatment