+48 (22) 863 66 91 | info@shbeauty.pl

Producent organicznych kosmetyków dla profesjonalistów

Cera tłusta i trądzikowa – jakie są różnice i jak odpowiednio pielęgnować taką skórę?

Cera tłusta, łojotokowa, mieszana, trądzik – czy to określenia na jeden typ cery? Jakie są różnice i jak odpowiednio pielęgnować taką skórę? Przyjrzyjmy się cerze problematycznej. Co kryje się pod tym określeniem? Osoby, który borykają się z niedoskonałościami swojej cery najczęściej starają się je zatuszować pod grubą warstwą makijażu oraz wprowadzają mocno przesuszające preparaty do pielęgnacji. Niestety bardzo często jest to błąd, a taka pielęgnacja przynosi wręcz odwrotny skutek. Aby zadbać o skórę z niedoskonałościami, skórę tłustą lub trądzikową należy dobrze ją rozpoznać i zdiagnozować. Zarówno cera tłusta jak i trądzikowa jest cerą problematyczną, ale wkładanie ich do jednego worka może spowodować nieodpowiedni dobór kosmetyków oraz zabiegów. 

Oba te typy cery mają wspólną cechę, czyli nieprawidłową pracę gruczołów łojowych. 

Na początek kilka słów na temat gruczołów łojowych.

Gruczoły łojowe znajdują się na powierzchni całego ciała z wyjątkiem wewnętrznej powierzchni dłoni i podeszwy stóp. Na twarzy, plecach i klatce piersiowej (tzw strefy łojotokowe) jest ich najwięcej, od 400 do 900 na 1 cm2 i są największe, na pozostałych częściach ciała jest ich ok 100 na 1 cm2. Gruczoły łojowe rozwijają się już w trakcie życia płodowego, zazwyczaj około 15-go tygodnia życia płodu. Już wtedy spełniają one istotną funkcję, produkując składniki mazi płodowej. Wraz z wiekiem zwiększają się rozmiary gruczołów łojowych, a proces ten nabiera największego tempa w okresie dojrzewania. U kobiet wyraźny spadek następuje w okresie menopauzy a u mężczyzn praca gruczołów łojowych jest intensywna przez większość życia. Gruczoły łojowe mają kształt pęcherzykowy, podobny do miniaturowych kiści winogron i charakteryzują się wyjątkowym sposobem produkcji wydzieliny. Nazywamy go wydzielaniem holokrynowym. W tym typie wydzielania całe komórki wraz ze swoją zawartością ulegają obumieraniu, stając się jednocześnie składnikami produkowanej wydzieliny. Aby sebum mogło być stale wytwarzane, konieczna jest systematyczna odnowa komórek gruczołu łojowego poprzez ich ciągłe podziały. Cały proces powstawania nowej komórki, gromadzenia przez nią składników łoju, aż do jej obumarcia i wydalenia na zewnętrzną powierzchnię skóry, trwa około tygodnia. Gruczoły łojowe występują razem z mieszkiem włosowym a wydzielanie sebum na powierzchnię skóry umożliwiają mięśnie przywłośne. 

Jakie funkcje mają gruczoły łojowe?
Najważniejszą funkcją gruczołów łojowych jest produkcja łoju skórnego, czyli sebum, które tworzy ochronny płaszcz hydro-lipidowy. Jednym z jego zadań jest utrzymanie kwaśnego pH skóry, co stwarza niedogodne warunki dla rozwoju i bytowania bakterii chorobotwórczych.Wydzielina ta składa się z różnego rodzaju tłuszczów, takich jak trójglicerydy, woski, skwalen, cholesterol, fosfolipidy. Sebum ma też łagodne działanie antybakteryjne. Wraz z sebum transportowana jest na powierzchnie skóry witamina E, która jako antyoksydant chroni związki nienasycone przed utlenianiem. 

Najważniejszym czynnikiem, regulującym wielkość i aktywność gruczołów łojowych, są stężenia niektórych grup hormonów. Rolę najistotniejszych stymulatorów przypisuje się androgenom czyli m.in. testosteron. Aktywność gruczołów stymulują również: hormon wzrostu, insulina, prolaktyna, hormony tarczycy oraz kortyzol (sytuacje stresowe). Funkcję hamowania produkcji łoju pełnią natomiast estrogeny i retinoidy. 

Cera tłusta (łojotokowa) 
Cechy charakterystyczne: skóra gruba, szarożółta, ziemista, świeci się, ma rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zaskórniki otwarte i zamknięte, po umyciu nie ma uczucia ściągania. Występuje głównie u nastolatków ale także u kobiet i u mężczyzn (większe nasilenie) w różnym wieku. Objaw łojotoku najczęściej nasilony jest w strefie T (czoło, nos i broda) i wtedy mówimy o cerze mieszanej. Jeśli jednak łojotok występuje na całej twarzy, mamy wtedy do czynienia z cerą tłustą. Cera tłusta jest podatna na stany zapalne i na jej podłożu może tworzyć się trądzik. Posiadanie skóry tłustej może być uwarunkowane genetycznie. Gdy w rodzinie były osoby mające problem ze skórą tłustą czy trądzikową, jest ryzyko, że pojawi się ona również u innych członków rodziny.

Wygląd skóry poprawia się latem z powodu upłynnienia łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu nie blokuje on porów i łatwiej się wydostaje na powierzchnię skóry. Jednak nadmiar słońca wzmaga łojotok, dlatego zaleca się umiarkowaną ekspozycję na słońce. Natomiast zimą niska temperatura może pobudzać gruczoły łojowe do zwiększenia ilości wydzielanego łoju.

Pielęgnacja skóry tłustej 
Bardzo częstym błędem jest nadmierne przesuszanie i matowienie skóry.Przynosi to odwrotny skutek, ponieważ przesuszanie warstwy naskórkowej spowoduje jeszcze wiekszą aktywację gruczołów łojowych. Ich zadaniem jest nawilżanie i tworzenie płaszcza hydrolipidowego, więc jeśli zostaje on nadmiernie przesuszany to gruczoły łojowe dostają informację – zwiększyć produkcję łoju. I tu można w łatwy sposób mocno się zapętlić, co w rezultacie prowadzi do zaostrzenia stanu skóry, tworzenie się trądziku przy jednoczesnym uwrażliwianiu i przesuszaniu naskórka. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej rozpoznać cerę mieszaną lub tłustą i skierować pielęgnację na regulację gruczołów łojowych oraz nawilżanie. 

Kierunki działania: 

  • zmniejszenie łojotoku, działanie seboregulujące
  • Zwężenie ujść gruczołów łojowych
  • Unormowanie złuszczania, nadmiernego rogowacenia
  • Zapobieganie tworzeniu się zaskórników 
  • Przywrócenie właściwego pH
  • Działanie antyoksydacyjne i poprawa mikrokrążenia 
  • Utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry 

Jakie zabiegi możemy zastosować w gabinecie kosmetycznym?

  • peelingi chemiczne: kwas migdałowy, pirogronowy, mlekowy, glikolowy w niskich stężeniach, salicylowy, TCA
  • Peelingi mechaniczne: kawitacja, mikrodermabrazja, oksybrazja, oczyczasznie wodorowe
  • Mikroigłówka 
  • Oczyszczanie manualne
  • Zabiegi wprowadzające substancje aktywne, sonoforeza, jonoforeza, infuzja tlenowa, transdermalporacja
  • Światło LED – niebieskie i czerwone 
  • Darsonwalizacja 

Na co zwrócić uwagę podczas pielęgnacji skór tłustych?
Bardzo ważne jest oczyszczanie skóry, tonizacja, regulowanie pracy gruczołów łojowych i nawilżanie i ochrona przeciwsłoneczna.

Do oczyszczania skóry i demakijażu należy używać kosmetyków bezolejowych. Sprawdzą się tutaj pianki lub żele do mycia twarzy. Produkty te powinny mieć lekko kwaśne lub obojętne pH. Toniki do cery tłustej nie powinny zawierać alkoholu, ponieważ nadmierne przesuszenie skóry negatywnie wpłynie na jej stan. Toniki przeznaczone do cery tłustej zawierają składniki o działaniu ściągającym, antybakteryjnym, przeciwłojotokowym, łagodzącym, a także zmniejszającym skłonność skóry do powstawania zaskórników. Hydrolaty polecane do skóry tłustej to np. hydrolat z lawendy lub hydrolat z oczaru. Krem do cery tłustej powinien mieć lekką formułę. Kosmetyki te powinny zawierać składniki o działaniu ściągającym, matującym, nawilżającym oraz substancje antyseptyczne. W pielęgnacji cery tłustej istotne jest regularne złuszczanie martwych komórek naskórka. Do tego celu należy używać odpowiednich peelingów. Świetnie sprawdzą się tu także maseczki. Najpopularniejsze maseczki to te, które zawierają takie składniki jak: węgiel aktywny, glinkę zieloną, zieloną herbatę, drzewo herbaciane, cynk. 

Jakie produkty z OrganicSeries pomogą cerze tłustej? 

Serum do cery tłustej oraz Krem do cery tłustej
Serum obkurczy ujścia gruczołów łojowych, zmniejszy wydzielanie sebum i sprawi, że skóra nabierze witalności, stanie się nawilżona i matowa. Serum służy do naturalnego i skutecznego oczyszczania, tonizowania i matowania skóry tłustej. Dzięki unikalnemu połączeniu składników aktywnych idealnie wyreguluje pracę gruczołów łojowych. Oprócz tego złagodzi podrażnienia i stany zapalne, oraz unormuje proces złuszczania naskórka. Cząsteczki kwasu hialuronowego sprawią, że skóra zostanie silnie nawilżona.
Krem do cery tłustej w skuteczny sposób zadziała antybakteryjnie na skórę, ureguluje pracę gruczołów łojowych, a także wydzielanie sebum.

W obu tych preparatach znajdziemy składniki aktywne, które podziałają na wielu płaszczyznach skóry:
Hydrolat lawendowy posiada właściwości antyseptyczne, napinające i uspokajające. Działa ściągająco, reguluje wydzielanie sebum, wspomaga leczenie drobnych ran.
Hydrolat rozmarynowy  zawiera olejki eteryczne i diterpeny, które mają silne działanie antybakteryjne. 

Hydrolat Różany ma silne właściwości tonizujące. Odżywia i rozpromienia skórę. Wiąże wilgoć w naskórku zapobiegając jego odwodnieniu. Łagodzi, relaksuje i działa przeciwzapalnie.  Odświeża skórę i wspomaga jej ukrwienie. Przywraca kwaśny odczyn, łagodzi podrażnienia i nawilża. Polecany do skóry wrażliwej z problemami naczynkowymi, z nadmiernym wydzielaniem sebum, oraz wrażliwej i przesuszonej.
Evermat – Enantia Chlorantha działa antybakteryjnie. Reguluje pracę gruczołów łojowych. Zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych. Zmniejsza wydzielanie sebum i widoczność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych, skutecznie oczyszczając skórę. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Minimalizuje efekt świecenia się skóry.
Botamiczny Mix z korzenia Łopianu, Jaśminu i Mandarynki
Korzeń łopianu łagodzi trądzik i reguluje wydzielanie sebum.
Jaśmin delikatnie zmiękcza skórę. Działa nawilżająco i pozostawia ją aksamitnie gładką. Łagodzi podrażnienia. Koi nawet bardzo wrażliwą i przesuszoną skórę. Łagodzi stany zapalne. Niweluje uczucie pieczenia oraz nieprzyjemnego napięcia, nawilżając nie tylko naskórek, ale i głębsze warstwy skóry właściwej. Uszczelnia barierę lipidową skóry.
Wyciąg z mandarynki działa przeciwzapalnie i antyseptycznie
Kwas hialuronowy, Naturalna Betaina – silne działanie nawilżające.
Kwas oleanolowy redukuje –  normalizuje wydzielnie łoju, kontroluje produkcje sebum, redukuje łojotok, poprawia wygląd skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej.

Cera trądzikowa
Tłusta cera przyciąga wszelkie zanieczyszczenia, z tego powodu wykazuje dużą skłonność do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. 

Nadmierne wydzielanie sebum oraz nadmierna keratynizacja naskórka są przyczyną powstawania zaskórników. W efekcie dochodzi do zatkania ujść gruczołów łojowych, co z kolei sprzyja tworzeniu się warunków sprzyjających rozwojowi bakterii beztlenowych wewnątrz gruczołu i w jego przewodzie wyprowadzającym. Proces ten prowadzi do powstania wyprysku ropnego.

Miedzy cerą tłustą a trądzikową jest bardzo cienka granica. Oczywiście nie każda cera tłusta przerodzi się w trądzik. Trądzik to przewlekła choroba, długotrwała, nawracająca, ale przy dobrym rozpoznaniu, pielęgnacji i leczeniu – mija. Skóra tłusta natomiast to rodzaj cery, który może towarzyszyć do późnych lat życia. Na powstawanie trądziku mają wpływ różne czynniki. Najbardziej podstawowym jest łojotok spowodowany nadaktywnością gruczołów łojowych. Dużą rolę odgrywa tu genetyka. Kolejnym czynnikiem predysponującym do powstania trądziku jest nieprawidłowy proces rogowacenia ujść gruczołów łojowych. Doprowadza do zahamowania procesu złuszczania się korneocytów – komórek warstwy rogowej naskórka i „zaczopowania” przewodu wyprowadzającego gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje zaskórnik, który stanowi początek pozostałych zmian skórnych obecnych w przebiegu trądziku. Następny czynnik to obecność tlenowych ziarenkowców w części powierzchownej gruczołów oraz Propionibacterium acnes w głębszych strukturach gruczołów łojowych. Niedobór nienasyconego kwasu linolowego w składzie łoju o działaniu przeciwzapalnym, predysponuje do łatwiejszej kolonizacji gruczołów łojowych przez Propionibacterium acnes. Ich obecność przyczynia się do powstawania stanu zapalnego dookoła gruczołu i mieszka włosowego. Pojawiają się zmiany skórne w postaci krost, guzów i cyst. W bardziej zaawansowanych postaciach trądziku obecne są także bakterie z rodzaju gronkowców (w tym gronkowiec złocisty) oraz drożdżaki lipofilne. 

Rodzaje trądziku 
W zależności od stopnia zaawansowania problemu trądziku, rodzaju wykwitów oraz przyczyn występowania, wyróżnia się różne rodzaje choroby.

1. Wśród postaci łagodnych wyróżniane są:

– Trądzik zaskórnikowy, niezapalny – zmiany obejmują głównie twarz – czoło i policzki. Obecne są liczne zaskórniki – zarówno otwarte, jak i zamknięte.

– Trądzik grudkowy– zmiany przybierają postać grudek, którym najczęściej współtowarzyszą zaskórniki oraz krosty.

  • Trądzik grudkowo – krostkowy, zapalny – należy do najczęściej spotykanego rodzaju trądziku. Zmiany obejmują twarz, plecy, ramiona oraz klatkę piersiową. Obecne są zmiany zapalne w postaci grudek i krost.

2. Do postaci ciężkich należą:

– Trądzik ropowiczy, guzkowo- cystowy, guzkowy– zmiany przybierają postać zaskórników, guzków i guzów, które przebijając się na zewnątrz tworzą kanały i przetoki. Z wnętrza wydobywa się ropna, krwista lub krwisto-ropna wydzielina. Częstym następstwem tego rodzaju trądziku jest obecność blizn zanikowych i keloidowych.

– Trądzik skupiony – problem występuje pod postacią torbieli i ropni, które gojąc się doprowadzają do wytworzenia się blizn przerosłych i zanikowych. Ta postać trądziku częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

– Trądzik bliznowcowy – postać, której następstwem jest wytworzenie blizn przerosłych.

  • Trądzik piorunujący – postać o ostrym przebiegu wraz ze współtowarzyszącymi objawami ogólnymi: złym samopoczuciem, gorączką, leukocytozą, utratą masy ciała oraz bólami stawowo- mięśniowymi. Zazwyczaj ten rodzaj choroby rozpoczyna się nagle i dotyczy chłopców w wieku 13-16 lat dotkniętych problemem trądziku pospolitego. Zmiany przyjmują postać skupionych ropni i rozprzestrzeniają się bardzo szybko. 

3. Pozostałe rodzaje trądziku to:

– Trądzik wieku dorosłego – zmiany zapalne lokalizują się głównie na linii żuchwy oraz szyi. Najczęstszym powodem jest nieodpowiednia gospodarka hormonalna.

– Trądzik kosmetyczny – wywoływany jest poprzez stosowanie kosmetyków, które w swoim składnie obfitują w substancje o działaniu komodogennym. Sprzyja to powstawaniu zaskórników.

– Trądzik polekowy – zmiany o charakterze grudkowo- krostkowym obejmujące ujścia mieszków włosowych. Wywoływany jest przede wszystkim stosowaniem kortykosteroidów o działaniu miejscowym oraz ogólnym.

– Trądzik zawodowy– jest ściśle związany z rodzajem wykonywanego zawodu, w którym dochodzi do częstego kontaktu ze związkami chemicznymi takimi jak: smary olejowe i lotne związki chloru. Problem lokalizuje się głównie w okolicy oczodołów oraz w miejscu ścisłego przylegania ubrań roboczych do skóry – np. na udach, podudziach i kończynach dolnych.

– Trądzik niemowlęcy – wywołany jest działaniem hormonów, które przekazane zostały dziecku przez matkę. Występuje w postaci zapalnych guzków i cyst na twarzy noworodków.

– Trądzik samouszkadzający – wywołany jest poprzez nieustanne zdrapywanie zmian trądzikowych zlokalizowanych na twarzy. Dotyczy głównie młodych dziewcząt. Jego następstwem są przebarwienia oraz przeczosy.

Leczenie i pielęgnacja cer trądzikowych jest długotrwałe i wielokierunkowe. Oprócz wszyskich kierunków wymienionych przy omawianiu cery tłustej trzeba jeszcze dołączyć:

  • działanie przeciwzapalne
  • Działanie przeciwbakteryjne, eliminacja lub ograniczenie bakterii Propionibacterium acnes
  • Leczenie dermatologiczne. 

Pielęgnacja cery trądzikowej 
Bardzo często, osoby cierpiące na trądzik wykazują tendencję do nadmiernego mycia skóry, aby zmniejszyć łojotok. Ale to nie tylko nie poprawia stanu klinicznego, a wręcz może zaostrzać stan zapalny. Obszary skóry dotknięte trądzikiem powinno się myć najwyżej dwa razy dziennie, używając specjalnych środków myjących. Idealny preparat do oczyszczania skóry powinien zawierać substancje, które, myjąc, nie zaburzają jednocześnie bariery lipidowej naskórka. Nie mogą zawierać również drażniących substancji, czyli zbyt agresywnych detergentów (mydeł) lub środków alkoholowych. Zdecydowanie należy unikać stosowania wszelkich szorstkich i drażniących skórę myjek. Powodują one bowiem fizyczne rozerwanie mieszków włosowych i wpływają na wzrost liczby wykwitów trądzikowych. Ważny etap pielęgnacji to tonizowanie skóry, tonikami nie zawierającymi alkoholu. Należy stosować także serum, maski, lekkie kremy ze składnikami jak najbardziej naturalnymi i skierowanymi nie tylko na działanie  regulujące gruczoły łojowe, ale także antybakteryjne, nawilżające, łagodzące, przeciwzapalne. Konieczna jest ochrona UV, ponieważ następstwem zmian trądzikowych mogą być blizny i przebarwienia. 

Ważne jest połączenie pielęgnacji gabinetowej z domową. Klient musi być naszym partnerem i współpracować z nami i lekarzem. Tylko wtedy możemy odnieść sukces. Często poprawa stanu miejscowego skóry po zastosowanych zabiegach może nie mieć charakteru ostatecznego i dojdzie do nawrotu zmian chorobowych. Dlatego istotne znaczenie ma stosowanie zabiegów tzw. podtrzymujących. Ponadto kuracja zmian trądzikowych wymaga systematyczności, jest przewlekła, długotrwała i wymaga właściwej pielęgnacji domowej z zastosowaniem preparatów miejscowych a także w ciężkich przypadkach, leczenia dermatologicznego. 

Składniki aktywne w OS dla cery trądzikowej
Serum do cery trądzikowej –serum wyreguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszy wydzielanie sebum oraz ilość grudek zapalnych. Sprawi, że skóra nabierze promiennego wyglądu,  stanie się gładka, zregenerowana i doskonale nawilżona.

Hydrolat lawendowy posiada właściwości antyseptyczne, napinające i uspokajające. Działa ściągająco, reguluje wydzielanie sebum, wspomaga leczenie drobnych ran

Hydrolat rozmarynowy ma silne działanie antybakteryjne.

Hydrolat Różany właściwości tonizujące. Odświeża skórę i wspomaga jej ukrwienie. Przywraca kwaśny odczyn, łagodzi podrażnienia i nawilża.

Trehaloza

Zabezpiecza komórki przed utratą wody. Silnie nawilża. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Wierzbownica Angustifolium- roślina pochodząca z północnej kanadyjskiej prerii, rosnąca w ekstremalnych warunkach, polecana do pielęgnacji cery trądzikowej, normalizuje pracę gruczołów łojowych poprzez hamowanie enzymu 5-α- reduktazy i aktywności bakterii P.acnes. Dodatkowo badania kliniczne potwierdzają silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne znacznie większe niż Wit. C. Szybko i efektywnie przynosi ulgę podrażnionej skórze. Koi i łagodzi. 

Ekstrakt z Zielonej Herbaty wykazujących działanie antyrodnikowe, przeciwzapalne, fotoochronne

Sodium PCA – sól sodowa kwasu piroglutaminowego przywraca i utrzymuje optymalne nawilżenie skóry w warstwie rogowej. Ogranicza transepidermalną utratę wody TEWL. Występuje w skórze jako składnik naturalnego czynnika nawilżającego

Tazman Pepper – Papryka Tasmańska zawiera substancję czynną o nazwie polygodial – jest to środek przeciwzapalny, skutecznie zmniejsza obrzęki i rozszerzone naczynia krwionośne. Zmniejsza prozapalne cytokiny przez co wykazuje właściwości kojące, łagodzące swędzenie i pieczenie, regenerujące. Ponadto ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne.

Oliglycan zapobiega powstawaniu trądziku, reguluje prace gruczołów łojowych i ilość wydzielanego sebum, remineralizuje skórę. Wykazuje działanie antybakteryjne i odkażające.

Tremella Fuciformis  (pospolicie nazywany grzybem śniegu) wykazuje ogromne możliwości retencji wody w skórze, stanowi źródło witaminy D 

Copper PCA – piroglutaminian miedzi stymulujący syntezę kolagenu w skórze. Wspomaga procesy regeneracyjne, prawidłowe gojenie i zapobiega powstawaniu blizn. Ma właściwości lekko złuszczające, a także nawilżające, wiąże wilgoć w naskórku, wygładza i ujędrnia skórę. 

Zinc PCA działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, reguluje poziom nadmiernie wydzielanego sebum łagodzi stany trądzikowe

Krem do cery trądzikowej 
Krem do cery trądzikowej w skuteczny sposób zadziała antybakteryjnie, wyreguluje pracę gruczołów łojowych, a także wydzielanie sebum.

Dzięki zawartości kwasu szikimowego krem wpłynie na skład sebum, zadziała przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Skutecznie zahamuje rozwój Propionibacterium Acnes czyli bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe.  Zregeneruje skórę z fotouszkodzeniami i przebarwieniami pozostawiając ją świetliśce gładką. Azeoglicyna w znaczny sposób zmniejszy przetłuszczanie się skóry oraz wyreguluje pracę gruczołów łojowych. Ograniczy TEWL, przez co skóra zyska doskonałe nawilżenie i pozostanie jedwabiści gładka. 

Składniki aktywne 

Azeoglicyna – Substancja aktywna będąca połączeniem kwasu azelainowego i aminokwasu – glicyna. Wykazuje silne działanie antybakteryjne zarówno na bakterie tlenowe jak i beztlenowe. Dodatkowo hamuje enzym tyrozynazę odpowiedzialny za powstawanie przebarwień. Reguluje pracę gruczołów łojowych i w znaczny sposób zmniejsza przetłuszczanie się skóry.

Kwas szikimowy należy do grupy kwasów AHA i otrzymywany jest z anyżu gwiaździstego- Shikimi. Posiada on doskonałe właściwości złuszczające. Odblokowuje zaczopowane ujścia gruczołów łojowych przyczyniając się do zmniejszenia ilości grudek zapalnych oraz zapobiega dalszemu ich powstawaniu. Wpływa na skład sebum, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Skutecznie hamuje rozwój Propionibacterium Acnes czyli bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe. 

Ekstrakt z Zielonej Herbaty ma działanie antyrodnikowe, przeciwzapalne, fotoochronne

Olej Chia uzyskiwany z nasion Salvia Hispanica rosnących w lasach Amazonii. Dzięki wysokiej zawartości Omega-3 i Omega-6 uelastycznia skórę oraz silnie nawilża poprzez zmniejszenie TEWL. Stanowi potężne źródło substancji o działaniu ochronnym, uspokajającym i nawilżającym. 

Olej Perilla bogaty w kwasy omega-9. Wykazuje bardzo silne właściwości antyoksydacyjne. Przyspiesza produkcję kolagenu i elastyny; uelastycznia i ujędrnia skórę. Wzmacnia naczynia krwionośne. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Trehaloza zabezpiecza komórki przed utratą wody. Silnie nawilża. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.. 

Puder z Owsa wykazuje działanie łagodzące, kojące. Przynosi natychmiastową ulgę podrażnionej i zaczerwienionej skórze. 

Gliceryna wykazuje właściwości nawilżające.

Olej ze Słonecznika wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry. Regeneruje i zmiękcza naskórek. Działa przeciwzapalnie i pozwala na skuteczną walkę z trądzikiem i grudkami zapalnymi. Reguluje wydzielanie sebum. Ma działanie antyoksydacyjne.

Bisabolol – aktywny składnik pozyskiwany z Rumianku Lekarskiego o szerokim spektrum działania. Wykazuje silne właściwości kojące, łagodzące, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przyspiesza proces gojenia,  przeciwinfekcyjne. Hamuje nadmierny rozrost naskórka i gruczołów łojowych, przez co wspomaga leczenie zmian trądzikowych. Ogranicza działanie prozapalnych cytokin (IL-1), łagodząc podrażnienia i zaczerwienie skóry.

Olejek Lawendowy ma właściwości silnie odkażające, antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwtrądzikowe. Polecany do stosowania przy pielęgnacji cery trądzikowej gdyż działa niszcząco na bakterie Propionibacterium Acnes odpowiedzialne z a rozwój trądziku. Równocześnie reguluje produkcję łoju, zapobiega powstawaniu blizn. Stymuluje wzrost nowych komórek. 

Tokoferol – działanie silnie antyoksydacyjne. 

Do aktywacji lepszej penetracji substancji aktywnych z serum czy kremu można wykorzystać booster z jonami srebra. Dodatkowo srebro będzie miało działanie silnie przeciwbakteryjne oraz dezynfekujące a jednocześnie łagodne dla skóry.  

Zabiegi gabinetowe dla skór trądzikowych są zależne od nasilenia i rodzaju zmian skórnych. Inaczej postąpimy przy trądziku zaskórnikowym niezapalnym, a zupełnie inne zabiegi zaproponujemy w postaci krostkowej zapalnej. W tej drugiej nie można  np wykonywać żadnych peelingów mechanicznych, możemy w ten sposób pogorszyć stan skóry i roznieś bakterie. W tym przypadku świetnie sprawdzi się DermaOrganic. Składniki  zawarte w koktajlu Anti-Acne będą regulowały gruczoły łojowe, działały przeciwzapalnie, a co najważniejsze hamowały powstawanie trądziku. Nikotynamid przeciwdziała reakcji zapalnej wywołanej przez Propionibacterium Acnes, bakterii odpowiedzialnej za rozwój trądziku. Znajdziemy tu także algi brunatnicy oraz bisabolol, który posiada bardzo silne właściwości kojące i przeciw infekcyjne. Łagodzi podrażnienia skóry, chroni przed powstawaniem zaczerwienień i stanów zapalnych. Zabieg DermaOrganic nie podziała natomiast w pierwszym przypadku, czyli w trądziku zaskórnikowym, tu lepiej sprawdzą się zabiegi oczyszczające, regulujące, złuszczające, np. Kwas pirogronowy czy glikolowy. 

Cera tłusta oraz trądzik są trudnymi przeciwnikami i stanowią duże wyzwanie zarówno dla nas kosmetologów, jak i dla osób borykających się z tym problemem. Dlatego prawidłowa diagnoza, dobór zabiegów, kosmetyków, leczenia, diety sprawią, że to my obejmiemy władzę i kontrolę nad tymi przeciwnikami. Na pewno należy uzbroić się tu w cierpliwość i nastawić na systematyczność i długotrwałe działanie, skóry problematyczne są uciążliwe ale możliwe do pokonania i złagodzenia.

Poznaj skuteczne terapie Acne&Matte od
DermaOrganic Active Treatment