x
“Naturalne Oczyszczanie”
Promocja trwa jeszcze
 • dni
 • godzin
 • minut
 • sekund
+48 (22) 863 66 91 | info@shbeauty.pl

Producent organicznych kosmetyków dla profesjonalistów

Mezoterapia mikroigłowa – Czym jest? Kiedy zacząć?

Starzenie skóry jest procesem wieloczynnikowym i i bardzo złożonym. Wpływają na nie zarówno czynniki wewnątrzpochodne jak i zewnątrzpochodne. 

Do tych pierwszych zaliczamy uwarunkowania genetyczne, gospodarkę hormonalną, osłabienie układu immunologicznego, a do tych drugich: promieniowanie UV, niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów, nieodpowiedni sposób odżywiania, używki, niewłaściwa pielęgnacja skóry, stres, klimat. 

W procesie starzenia skóry zachodzą liczne zmiany zarówno w skórze właściwej jak i w naskórku:

 • skóra staje się słabo unaczyniona
 • Następuje wygładzenie granicy skórno-naskórkowej, co prowadzi do osłabienia wymiany substancji odżywczych między naskórkiem a skórą właściwą
 • Fibroblasty znacznie wolniej syntezują włókna kolagenowe 
 • Włókna kolagenowe i elastynowe ulegają degeneracji, stają się sztywne, pofałdowane, zmniejsza się ich gęstość, są chaotycznie ułożone i nie stanowią już idealnej podpory. Kolagen stanowi 70% suchej masy skóry, w wyniku starzenia się skóry ilość kolagenu zmniejsza się o 1% każdego roku.
 • Maleje ilość glikozaminoglikanów, szczególnie kwasu hialuronowego, skóra staje się odwodniona 
 • Pojawiają się zmarszczki, skóra jest wiotka, mało elastyczna, szorstka z przebarwieniami.

Kiedy zacząć? 
Proces starzenia rozpoczyna się już po 25 roku życia, i już w wieku 25-30 lat można zaproponować pojedyncze zabiegi stymulujące skórę. W kolejnych latach, po 35 roku życia warto wprowadzić już serie zabiegowe oraz różnorodność terapii. 

Jedną z propozycji zabiegów stymulujących skórę jest mezoterapia mikroigłowa. Polega ona na kontrolowanym uszkodzeniu naskórka poprzez mechaniczne nakłuwanie. W wyniku mikronakłuwania dochodzi do powstania stanu zapalnego, który stymuluje naturalne mechanizmy odnowy skóry.  Dochodzi do pobudzenia komórek skóry do podziału i stymulacji ich aktywności. Dzięki temu zwiększa się synteza elementów budulcowych czyli kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Proces gojenia przebiega w 3 etapach: 

 • stan zapalny
 • Odtwarzanie nowych komórek skóry
 • Przebudowa tkanki 

Etap zapalenia trwa do 72 godzin, pobudza układ odpornościowy i dochodzi do uwalniania czynników wzrostu, które mają ogromne znaczenie w procesie regeneracji tkanek. Przyspieszają one dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek skóry a także stymulują fibroblasty i komórki macierzyste. Zaczyna się tworzyć kolagen typu I, elastyna, kwas hialuronowy oraz inne składniki macierzy międzykomórkowej. Jednocześnie zachodzi angiogeneza, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Skóra staję się lepiej ukrwiona i dotleniona. Proces regeneracji i jej przebudowy trwa kilka tygodni po zabiegu. Naskórek bardzo szybko się goi i cały proces przebudowy odbywa się przy nieuszkodzonej barierze naskórkowej i przy braku wpływu czynników zewnętrznych. 

Bardzo ważne w związku z tym, są pierwsze godziny po zabiegu. W czasie stanu zapalnego następuje wzrost przeznaskórkowej absorpcji składników aktywnych, dlatego należy zachować tu szczególną ostrożność i higienę. 

Wskazania do zabiegu:

 • biorewitalizacja skóry
 • Zmarszczki i bruzdy
 • Skóra wiotka i cienka  
 • Zmiany pigmentacyjne
 • Rozszerzone pory
 • Rozstępy i blizny
 • Cienie pod oczami
 • Skóry naczyniowe 
 • Cellulit
 • Blizny i rozstępy 
 • Wypadanie włosów 

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża i karmienie
 • Nowotwory 
 • Cukrzyca 
 • Alergie skórne
 • Stany zapalne 
 • Infekcje wirusowe i bakteryjne
 • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych 

Porównanie pena do rollera 
Do przeprowadzenia mezoterapii mikroigłowej używamy najczęściej rollerów lub pena, który pozwala na bardzo precyzyjne nakłuwanie. Jest to urządzenie z wymiennymi jednorazowymi kartridżami najczęściej z 12 lub 9 igłami. Podczas zabiegu dochodzi do prostopadłej penetracji igieł wgłąb skóry, w odróżnieniu od rollerów, które wprowadzają igły pod skosem i mogą szarpać skórę.  Ma to ogromne znaczenie przy gojeniu naskórka, z mojego doświadczenia wynika, że głębsze nakłucia wykonane penem szybciej się goją niż płytsze wykonane rollerem. 

W przypadku pena mamy możliwość płynnej regulacji długości igieł od 0,25 do 3,0 mm, co pozwala na dostosowanie ustawień w zależności od problemu i okolicy zabiegowej. Mała średnica kartridża pozwala na dokładne i precyzyjne opracowanie każdej okolicy, np nad górną wargą lub rozstępy czy blizny. Ważna jest także szybkość i częstotliwość penetracji igieł, im szybciej tym mniejszy dyskomfort dla klientki. 

Jak dopasować głębokość i technikę nakłuwania?
Jest to bardzo ważny czynnik decydujący o skuteczności i bezpieczeństwie zabiegu. 

Są 2 techniki nakłuwania, ruchy posuwiste oraz stemple. Możemy przyjąć zasadę, że ruchy posuwiste wykonujemy max do 1,2 mm czyli do głębokości granicy skórno-naskórkowej. Jeśli dochodzimy do skóry właściwej, czyli na głębokości od 1,2 mm do 2,5 mm wybierzmy technikę stemplowania.

Opracujmy najpierw cały obszar twarzy ruchem posuwistym na następujących głębokościach:

Czoło do 0,5 mm, okolice oczu, włącznie z nieruchomą powieką górną na 0,25 mm, policzki, szyję, dekolt do 1,2 mm. Następnie wybrane miejsca możemy opracować głębiej stemplami: kurze łapki do 1 mm, bruzdy na czole, lwią zmarszczkę, bruzdy wargowo-nosowe, linie smutku, zmarszczki na dekolcie, owal twarzy do 2 mm. Natomiast rozstępy i blizny, czy wiotką skórę na ciele możemy stemplować do 2,5 mm, a nawet w niektórych modelach pena do 3 mm. 

Jak wykonać zabieg m mikroigłowej możecie obejrzeć na YT na naszym kanale bse. 

Jakie składniki aktywne możemy używać do zabiegu?
Chłonność skóry, zwłaszcza w okresie stanu zapalnego, jest zwiększona.Warto wykorzystać ten moment na aplikację zdrowych i bezpiecznych składników aktywnych. Bardzo korzystne będą: kwas hialuronowy, witamina C, A, E, peptydy, komórki macierzyste, składniki roślinne skierowane na konkretny problem skóry np. Ginko biloba, kasztanowiec, arnika, czerwona winorośl na skóry naczyniowe, albo enantia chloranta, łopian, jaśmin, mandarynka przy cerach tłustych itd. Te i wiele innych składników aktywnych znajdziecie w serum OrganicSeries oraz specjalnie dedykowanych koktajlach T-derm Series. 

Etapy zabiegu 
Należy bardzo dokładnie oczyścić skórę żelem do demakijażu OrganicSeries ze wszystkich zanieczyszczeń. Następnie tonizujemy skórę Tonikiem AHA i dezynfekujemy boosterem ze srebrem lub Octaniseptem. Unikamy produktów z alkoholem. Nakładamy na obszar zabiegowy kwas hialuronowy i/lub dodatkowo wybrane serum z fazy aktywnej OrganicSeries. Rozpoczynamy nakłuwanie od czoła, następnie okolice oczu, policzki, szyję i dekolt. Pamiętając o dobraniu prawidłowej głębokości opracowujemy kolejno wszystkie partie  2-3 razy ruchami posuwistymi i następnie wybrane fragmenty dopracowujemy głębiej stemplami. Nakłuwanie powinno być wykonywane równomiernie, ruchy mogą tworzyć szachownicę, powinny być wykonane pionowo, poziomo lub na skos. Należy unikać chaotycznych i kolistych ruchów.

Wmasowujemy delikatnie pozostałości serum, możemy spryskać skórę boosterem ze srebrem w celu dezynfekcji oraz lepszej penetracji składników aktywnych.  Kończymy zabieg kremem forte dobranym indywidualnie do potrzeb skóry oraz krem hydrolipidowym lub kremem z filtrem UV.

Wykonujemy serię 3-6 zabiegów co 2 tygodnie przy głębokościach do 2 mm, natomiast przy głębszych nakłuciach robimy odstęp między zabiegami 3-4 tygodnie. 

Dla wzmocnienia efektów kuracji, w zależności od problemu, możemy przed nakłuwaniem skóry wykonać eksfoliację odpowiednim kwasem z linii OrganicSeries. Możemy tu zastosować kwas migdałowy 20% lub 40%, mix kwasów owocowych 35%, kwas glikolowo-migdałowy 25% lub 35% a przypadku skór wrażliwych i naczyniowych kwas laktobionowy 20%. 

Po zakończeniu zabiegu nie nakładamy żadnej maski. Wywołany przez nas, kontrolowany stan zapalny, skóra powinna zwalczyć sama, taki jest cel mezoterapii mikroigłowej.

Nie wskazane jest także używanie maści znieczulających, ponieważ składniki znieczulające obkurczają naczynia krwionośne, co może spowodować opóźnioną reakcję skóry na powstawanie stanu zapalnego. 

Podczas zabiegu klientka może odczuwać mrowienie, drapanie, szczypanie, swędzenie. Po zakończeniu skóra może być czerwona, rozgrzana i obrzęknięta, można też zauważyć punktowe krwawienie. Obrzęk i zaczerwienie ustępują maksymalnie do kilku godzin po zabiegu, natomiast napięcie, wrażliwość i tkliwość skóry utrzymuje się do 3 dni. Jest to uczucie podobne do tego, jakie odczuwamy po zbyt intensywnym opalaniu się. Po 3 dniach skóra może lekko się łuszczyć. 

Zalecenia pozabiegowe:

 • Makijaż można wykonać po 24 godzinach 

 • Należy przestrzegać wzmożonej fotoprotekcji 

 • Bardzo ważna jest higiena okolicy zabiegowej – unikanie dotyku, kontaktu ze zwierzętami, kąpieli w basenie, aktywności fizycznej
 • Należy spać na czystych powłoczkach, unikać szalików, golfów i apaszek

 • Nie rozgrzewać skóry w saunie lub zabiegami laserowymi, rf, naświetlaniami. 

Pielęgnacja domowa 
To bardzo ważny etap uzyskaniu oczekiwanych rezultatów każdej terapii zabiegowej. Zaproponujmy więc naszym klientkom zdrową i bezpieczną pielęgnację domową w celu uzupełniania terapii i  podtrzymania jej efektów. 

Idealnie się tu sprawdzi żel do demakijażu, delikatny tonik odtłuszczający z oczarem wirginijskim, serum i krem forte skierowane do problemu skóry, krem hydrolipidowy dla odbudowy warstwy hydrolipidowej naskórka a także krem nawilżający z filtrem UV. 

Szczegóły oferty i produkty
do Mezoterapii MezoPen