+48 (22) 863 66 91 | info@shbeauty.pl

Producent organicznych kosmetyków dla profesjonalistów

Dlaczego i jak powstają zmarszczki? Skuteczne terapie Anti-Aging

Czemu nasza skóra staję się wiotka? Czy i kiedy zacząć terapię anti-aging? Kult młodości trwa i bardzo mocno się rozwija. Wszyscy chcemy zachować młodość jak najdłużej ale nie wszyscy chcemy się poddawać zabiegom inwazyjnym. Czy tylko zabiegi z medycyny estetycznej pomogą zachować młodość? My skupimy się na zabiegach bezpiecznych, które możemy zaoferować klientom gabinetów kosmetycznych, podpowiemy jak łączyć pielęgnację z nieinwazyjnymi technologiami i udowodnimy, że to działa! 

Jak myślimy o zabiegach anti-aging to pierwsze na myśl przychodzą nam zmarszczki. Dlatego to właśnie od nich zaczniemy.

Zmarszczki to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów starzenia się skóry. Są to, najprościej mówiąc, powstałe na skutek  działania różnych czynników zagniecenia skóry. 

Główny wpływ na ich powstawanie ma upływ czasu i biofizyczne procesy starzenia zachodzące w naszym organizmie. Jest to złożony proces i wynika z: 1) powtarzających się ruchów mięśni, 2) osłabienia funkcji podporowych włókien kolagenowych i funkcji sprężystości włókien elastynowych, 3) zmniejszenia grubości skóry właściwej, 4) wpływu własnego ciężaru i działającej na skórę siły grawitacji. 

Dodatkowo duży wpływ zarówno na powstawanie zmarszczek jak i ich pogłębianie ma styl życia, geny, promieniowanie UV, hormony, ubytki tłuszczu i kości, higiena i pielęgnacja skóry, dieta. 

W zależności od przyczyny powstawania zmarszczki dzielimy na:

 1. mimiczne – związane bezpośrednio z mimiką twarzy, pojawiają się najwcześniej, już od 20-25 roku życia i pracujemy na nie od narodzin każdego dnia. 
 2. Starcze – główny wpływ na ich rozległość czy głębokość mają czynniki genetyczne, mimika twarzy, brak pełnego uzębienia, nieodpowiednie nawilżenie skóry, zanikanie kości szczękowych, degeneracja podskórnej tanki tłuszczowej. 
 3. Grawitacyjne – pojawiają się na skutek wiotczenia skóry, związane z upływem czasu 
 4. Senne – wynikające z ułożenia skóry podczas snu
 5. posłoneczne – bruzdy którym często towarzyszą przebarwienia skóry, wynikają na skutek długotrwałej ekspozycji na słońce 
 6. Wynikające z suchości i nieprawidłowej pielęgnacji – gruczoły łojowe po 30 rż znacznie mniej produkują łoju, skóra staje się bardziej sucha a wszystko co odwodnione szybciej się marszczy. 
 7. Ortostatyczne – widoczne zazwyczaj pod dolną szczęką i w górnych partiach szyi, są też zwane płodowymi, ponieważ już od narodzin są widoczne.

Gdzie najczęściej pojawiają się zmarszczki?

 1. w kącikach oczu – tzw kurze łapki lub zmarszczki śmiechowe, pojawiają się najwcześniej, sprzyja im szczególnie delikatna skóra oraz nad wyraz silnie działające mięśnie okrężne oka. 
 2. Pod oczami – nadają twarzy zmęczony wyraz, spowodowane są nie tylko mimiką, ale również nadmiernym przesuszeniem skóry. Obszar pod oczami pozbawiony jest gruczołów łojowych.
 3. Czoło – zmarszczki poziome i pionowe (lwia zmarszczka) 
 4. Okolica ust – wyróżniamy tutaj charakterystyczne typy zmarszczek – zmarszczki palacza, pojedyncze bruzdy, które wpływają na ułożenie ust, pojawiają się już między 40 a 45 rokiem życia. Kluczowy wpływ na ich głębokość ma czas, a także braki w uzębieniu. Zmarszczki przynosowe natomiast (małpi pyszczek) zlokalizowane są od samych skrzydełek nosa, aż do kącika ust. Zasadniczo mamy je przez całe życie, ale proces ich pogłębiania zaczyna się dopiero po 40. roku. Trzeci rodzaj zmarszczek w okolicach ust – zmarszczki marionetki (zmarszczki smutku). Te cechują się zlokalizowanymi poniżej kącików ust bruzdami, biegnącymi pionowo w dół.
 5. Szyja – tzw skóra indyka – charakterystyczne zmarszczki powstałe na skutek szybkiej utraty tkanki ciała w okolicach szyi, oraz tzw  naszyjnik Wenus – poziome, podłużne bruzdy, mogą pojawić się w każdym wieku, w zależności od naszych indywidualnych uwarunkowań i codziennych nawyków. Zmarszczki te nie są spowodowane wyłącznie procesami starzenia się skóry, ale również nieodpowiednią postawą – garbieniem się, opuszczaniem głowy w czasie czytania, spaniem na boku bądź na wysokiej poduszce, podpieraniem się rękami o brodę. 
 6. Dekolt – skóra na dekolcie jest wyjątkowo cienka i delikatna. Brak podściółki tłuszczowej, a także niewielka ilość kolagenu i elastyny sprawiają, że zmarszczki pojawiają się tu dość szybko.

Zmarszczki mogą być powierzchowne (o głębokości do 0,05 mm) i głębokie (pow. 0,05 mm). Zmarszczki mimiczne mogą natomiast przybrać charakter zmarszczek statycznych, czyli utrwalonych na tyle, że nie znikają po zaprzestaniu działania mięśni. Są widoczne cały czas, niczym zagięcie na kartce papieru. 

Aby dobrać  i rozpocząć prawidłową terapię anti-aging należy jeszcze zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Zmarszczki to główny obraz starzenia, ale pojawiają się jeszcze zmiany związane z zanikiem włókien kolagenowych i utratą elastyczności skóry: opadający owal twarzy, tworzenie się drugiego podbródka, tworzenie się chomików, zapadanie skóry w okolicy ucha, opadanie powieki i nadmiar skóry na powiekach górnych, opadanie policzków i tworzenie się bruzd wargowo-nosowych. 

Wiek metrykalny nie musi pokrywać się z kondycją naszej skóry. Mimo, że starzenie skóry jest procesem postępującym i nieuchronnym, można go znacznie opóźnić i w pewien sposób ujarzmić. Zrozumienie zmian zachodzących w naszym ciele i znajomość przyczyn powstawania tych zmian pozwoli na trafną diagnostykę zabiegową i dobór odpowiedniej terapii anti-aging. 

W dzisiejszych czasach obserwujemy ogromne zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej, coraz młodsze osoby korzystają z tych metod poprawiania urody. 

Ale musimy pamiętać, że działanie przeciwstarzeniowe to nie tylko likwidowanie już istniejących objawów starzenia się skóry. Przede wszystkim powinnyśmy skupić się na profilaktyce oraz zabiegach, które w bezpieczny sposób zahamują postęp starzenia się skóry. Na zabiegach, których potencjalne korzyści w znacznym stopniu będą przewyższać ryzyko wystąpienia powikłań. Jest całe grono osób, które nie chcą lub boją się inwazyjnych zabiegów. Czy to oznacza, że dla nich pozostało już tylko pogodzenie się ze starzeniem? Na szczęście kosmetologia również przeżywa ogromny rozwój. Pojawiły się metody, które umożliwiają na łagodniejsze, mniej inwazyjne i bezpieczne postępowanie przeciwstarzeniowe, nawet w przypadkach, w których jeszcze kilka lat temu wykonano by zabieg z zakresu chirurgii plastycznej.  

Terapia anti-aging, jak już wspomniałam, to nie tylko likwidowanie zmarszczek. Aby nasza skóra była w dobrej kondycji przez długie lata powinnyśmy zastosować kilka kierunków działania. 

 1. Stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny 
 2. Nawilżanie i wzmacnianie funkcji bariery hydrolipidowej naskórka 
 3. Rozjaśnianie 
 4. Złuszczanie i stymulacja odnowy komórek naskórka 
 5. Poprawa mikrokrążenia oraz uszczelnianie i wzmacnianie naczyń krwionośnych 
 6. Działanie antyoksydacyjne 
 7. Ochrona przeciwsłoneczna 
 8. Stymulowanie tkanki mięśniowej 

Kosmetologia oferuje także liczne substancje aktywne o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym: kwas glikolowy, witamina C, peptydy, kwas hialuronowy, komórki macierzyste roślin, liczne wyciągi roślinne zawierające antyoksydanty, witaminy, lipidy, kwasy i wiele innych. Opowiem wam o kilku składnikach. 

W serum i kremie ani-aging OrganicSeries znajdziemy przede wszystkim roślinne wyciągi, które idealnie sprawdzą się zarówno podczas zabiegów gabinetowych jak i w pielęgnacji domowej. Oprócz hydrolatów, kwasu hialuronowego znajduje się w nich Botamiczny Mix Anti-aging z wyciągu z kłącza Irysa, Żeń-szenia  syberyjskiego i Czerwonej winorośli.

Irys wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe. Zawarte w nim izoflawony przypominają budową estrogeny, dzięki czemu łączą się z ich receptorami i „oszukują” skórę. Napinają, uelastyczniają i odmładzają, stymulują odnowę naskórka, przywracają skórze równowagę fizjologiczną i regulują gospodarkę wodnotłuszczową. 

Ekstrakt z czerwonej winorośli zawiera duże ilości związków flawonoidowych. Chroni naczynia krwionośne i usprawnia przepływ krwi. Skutecznie spowalnia powstawanie wolnych rodników, chroniąc skórę przed przedwczesnym starzeniem się. Działa rozświetlająco i odmładzająco a także łagodzi podrażnienia skóry. Dzięki zawartości taniny pobudza mikrokrążenie i oczyszczają organizm z toksyn. Wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, ochronne i regenerujące. Intensywnie nawilża, wygładza i ujędrnia skórę.

Silne działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe Żeń-szenia wynika z zawartości ginsenozydów, które zwiększają zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu, co skutkuje lepszym odżywieniem i dotlenieniem komórek skóry. Żeń-szeń poprawia ukrwienie skóry, pobudza proces odnowy jej komórek. Cera szara zaróżawia się, wygładza, sprawia wrażenie młodszej. 

Różne badania wskazują, że systematyczne dostarczanie odpowiednich składników aktywnych odgrywa istotną rolę w odmładzaniu skóry. Jak dobrze wiemy, istnieją ograniczenia w postaci przenikania i wchłaniania tych dobroczynnych substancji i sama pielęgnacja nie da takiej skuteczności jak odpowiednio dobrane zabiegi. 

Jakie więc zabiegi możemy zaoferować naszym klientom? 

Ważna jest wieloetapowość i działanie na różnych płaszczyznach skóry i holistyczne podejście do stworzenia indywidualnej terapii. Wg moich obserwacji wynika, że taki kilkupłaszczyznowy schemat terapii jest o wiele skuteczniejszy niż działanie tylko w jednym kierunku. 

Na początku należy skórę dokładnie oczyścić, złuszczyć martwe komórki naskórka, przygotować skórę do dalszych kroków. I tu idealnie sprawdzą się peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, oczyszczanie wodorowe, oksybrazja. 

Następny etap to silne pobudzanie skóry do aktywności, poprawa mikrokrążenia, pobudzanie czynników wzrostu. To jest bardzo ważny etap terapii przeciwstarzeniowej i ma ogromny sens, ponieważ procesy przebudowy skóry dopiero po 60 rż znacznie zwalniają i potencjał regeneracyjny oraz wartościowość włókien kolagenowych spada. Do 60 rż możemy więc stymulować fibroblasty do produkcji kolagenu. Posłużą do tego mezoterapia mikroigłowa, RF mikroigłowy frakcyjny, biostymulacja laserowa, HIFU, fotoodmładzanie IPL, karboksyterapia. 

I kolejny etap to wprowadzanie składników aktywnych w głębsze partie naskórka i skóry właściwej. Potrzebna nam tu będzie infuzja tlenowa, ultradźwięki, transedrmalporacja.

I na tej ostatniej na chwilę się zatrzymam, ponieważ uważam, że zasługuje na szczególne wyróżnienie. Po wieloletniej pracy śmiało mogę powiedzieć, że jest ona w stanie zastąpić igły i jest bezinwazyjną alternatywą dla osób, które nie chcą się poddawać zabiegom medycyny estetycznej. Powiem więcej, jest to zabieg, który wręcz wspomoże zabiegi medycyny estetycznej, ponieważ bardzo mocno i głęboko odżywia skórę i ją regeneruje. Zabieg DermaOrganic wykonywany na urządzeniu Dermation – oparty jest właśnie na technologii transdremalporacji, która powoduje reorganizację błon komórkowych, tworzenie kanałów wodno-jonowych a tym samym zwiększenie przepuszczalności skóry. Dzięki tej metodzie składniki aktywne dostarczane są do skóry właściwej a nawet tkanek podskórnych. 

Jest to zaawansowany program regeneracji skóry na poziomie komórkowym i daje spektakularne efekty. Urządzenie pozwala na wykonanie aż 11 programów zabiegowych niwelujących większość problemów skórnych spotykanych w codziennej pracy w salonie kosmetycznych. Możemy wykonywać zabiegi na twarz, ciało oraz włosy przez cały rok. 

W koktajlach T-derm Series znajdziemy wiele opatentowanych składników aktywnych z potwierdzoną badaniami skutecznością. Np Matrixil – lipopeptyd skierowany głównie do walki ze zmarszczkami, jego działanie opiera nie na aktywowaniu syntezy składników macierzy skórnej i połączenia skórno-naskórkowego, odbudowuje skórę od wewnątrz wygładza zmarszczki. Albo Riboxyl, który stymuluje syntezę białek strukturalnych i ogranicza degradację tkanki skórnej. Albo Neuropeptyd SYN AKE, który  naśladuje działanie paraliżującego peptydu znalezionego w jadzie żmii, który rozluźnia mięśnie i niweluje zmarszczki mimiczne. Pomaga ujędrnić skórę, zmniejszyć bruzdy i spłycić zmarszczki, dodatkowo nawilża i regeneruje komórki skóry. 

Bardzo ważnym kierunkiem terapii przeciwstarzeniowej są masaże, które znów przeżywają ogromny rozwój., powstają nowe techniki. Stosując masaż twarzy, wpływamy na układ krążenia, limfatyczny, nerwowy i hormonalny. Masaż twarzy ma bardzo duży wpływ na skórę i mięśnie twarzy. Sprawia, że nasza skóra nabiera różowego koloru, co wskazuje na pobudzenie krążenia i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Masaż sprawia, że skóra jest lepiej dotleniona, a działanie kosmetyków jest skuteczniejsze. Pobudza skórę do odnowy, uelastycznia ją i wzmacnia. To nie tylko wygładzanie zmarszczek ale także zapobieganie tworzeniu nowych.

Kiedy rozpocząć terapię anti-aging i od czego? 

Najważniejsze jest dobrać sposób postępowania adekwatny do wieku i charakteru zmian. Wg wielu opracowań starzenie skóry zaczyna się od 25 rż i od tego roku należy zacząć wprowadzać zabiegi przeciwstarzeniowe. Ja uważam, że pielęgnacja i edukacja pod kątem starzenia powinna odbywać się już w wieku nastoletnim. Niestety w  takim wieku nikt nie myśli o zmarszczkach, ale nasze przyzwyczajenia z okresu młodości przejawiają się w późniejszych latach. Dlatego im wcześniej nastolatki nauczą się prawidłowo pielęgnować swoją skórę, tym dla nich lepiej. Mam tu na myśli podstawy tj: dokładne oczyszczanie odpowiednimi preparatami, odpowiednie nakładanie kosmetyków, również kolorowych, ochrona przeciwsłoneczna, wyeliminowanie jak największej ilości czynników zewnątrzpochodnych wpływających negatywnie na nasz wygląd, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, sen itd. 

W takim wieku, 20-25 lat należy przede wszystkim zadbać o nawilżanie skóry. Nie jest tajemnicą, że dobry stan skóra zawdzięcza odpowiedniemu nawilżeniu i odżywieniu. Bez właściwej ilości wody i substancji odżywczych na skórze pojawiają się przesuszenia, traci ona sprężystość i ładny koloryt. Już w wieku 25-35 lat można zacząć wprowadzać pojedyncze zabiegi stymulujące, po 35 rż pełne serie zabiegowe. 

Przeanalizujmy kilka konkretnych przypadków:

 1. Kobieta 37 lat, mieszka w mieście, cera sucha z tendencją do pękających naczynek, ma stresującą pracę, mało śpi, zmarszczki w okolicach oczu i na czole, zaczynają rysować się bruzdy wargowo nosowe a owal twarzy też już czuje siłę grawitacji. Kupuje drogie kosmetyki, niestety nie zawsze je używa i czasem zdarza się jej zasnąć w makijażu. Postanowiła „coś” ze sobą zrobić.
  Propozycja przykładowej terapii:
  – oczyszczanie wodorowe + infuzja tlenowa + RF
  – 3 x mikroigłówka + kwas laktobionowy co 2 tygodnie
  – 3 x DermaOrganic – połączenie koktajlu rewitalizującego i na naczynka + peptydy i argirelina, co 2 tygodnie
  – kontynuacja i podtrzymywanie efektów terapii wizytami 1 x na 1-2 miesiące
 2. Mężczyzna 43 lata, liczne zaskórniki, szerokie pory, wiotka skóra z siatką drobnych zmarszczek. Pali papierosy, myje twarz żelem pod prysznic, kremu w domu raczej nie używa.
  Propozycja przykładowej terapii:
  – seria 5 zabiegów co 10-14 dni,  z kwasem pirogronowym metodą kanapkową z serum dotleniającym, kwasem hialuronowym i do cery tłustej
  – 3 x DermaOrganic co 2 tyg,  z koktajlem ujędrniającym + peptydy, połączony z oczyszczaniem wodorowym i 2 zabiegi w odstępach miesiąca
  – dobranie pielęgnacji domowej 
 3. Kobieta 25 lat, lekkie przebarwienia po ciąży, przed ciążą cera tłusta, po – zmiana w kierunku do suchej. Widoczne drobne zmarszczki w okolicach oczu, skóra jędrna.
  Propozycja przykładowej terapii:
  – Seria 5 zabiegów co 7-14 dni z kwasami owocowymi i substancjami rozjaśniającymi przebarwienia w połączeniu z silnym nawilżaniem skóry
  – następnie regularne wizyty co ok 2 miesiące na różne zabiegi, np, oczyszczanie wodorowe + infuzja tlenowa
  – w okresie silnego nasłonecznienia, 4 zabiegi DermaOrganic na przebarwienia, w celu zahamowania tyrozynazy, aby przebarwienia nie powróciły
  – dobór pielęgnacji domowej 

A co możemy polecić do pielęgnacji domowej? 

Przede wszystkim ochronę przeciwsłoneczną, najlepiej przez cały rok. To promieniowanie UV powoduje najszybsze objawy starzenia się skóry i przyczynia się do powstawania wolnych rodników. Dodatkowo ważne jest, aby zmieniać kremy i serum w zależności od pory roku oraz aktualnych potrzeb skóry. W terapiach przeciwstarzeniowych, podkreślę to jeszcze raz, ważna jest pielęgnacja na wielu płaszczyznach, a co za tym idzie dostarczanie skórze wielu składników aktywnych. Możemy też nauczyć nasze klientki, jak wykonywać automasaż, który ma działać jak gimnastyka mięśni i utrzymywać je w odpowiednim napięciu. Kilka prostych technik wykonywanych regularnie potrafi zdziałać cuda. Spiralno-okrężne ruchy masująca-rozcierające czoło czy bruzdy wargowo-nosowe, oklepywanie, które ma pobudzić ukrwienie, uciskanie skóry. 

Terapie anti-aging to temat rzeka, to właśnie na takich terapiach opiera się rozwój kosmetologii i medycyny estetycznej. Starzenie się jest nieuchronne ale możemy je opóźniać. Ważne jest, aby mądrze i stosownie do wieku oraz stanu skóry, wybierać techniki, urządzenia, składniki aktywne, łączyć je ze sobą, wykonywać zabiegi w odpowiednich odstępach, aby nie przestymulować skóry. Rozmawiajmy z naszymi klientkami i uświadamiajmy im, że kosmetologia oferuje znacznie więcej dobra niż tylko wszystkim znany kwas hialuronowy i botox. 

Poznaj skuteczne terapie
DermaOrganic Active Treatment