+48 (22) 863 66 91 | info@shbeauty.pl

Producent organicznych kosmetyków dla profesjonalistów

Detoks skóry – czy na pewno jest potrzebny i czemu ma służyć?

Skóra jest największym organem naszego ciała i pełni bardzo wiele funkcji. Przede wszystkim jest barierą przed światem zewnętrznym – chroni narządy przed uszkodzeniami mechanicznymi i wnikaniem szkodliwych substancji chemicznych. Skóra pełni też funkcje wydzielnicze. Wraz z potem czy łojem usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny, które dostają się do naszego organizmu każdego dnia. Wiele badań naukowych potwierdza, że zanieczyszczone powietrze przyspiesza starzenie skóry, powstawanie zmarszczek, odwodnienie, pojawianie się szarego odcienia i przebarwień na skórze, utratę blasku, rozszerzone pory, trądzik oraz nadmierne wydzielanie sebum. 

Istnieje wiele źródeł, które zmieniają jakość powietrza i zwiększają stężenie zanieczyszczeń pochodzących ze spalin samochodowych, fabryk lub dymu tytoniowego. Z naszą skórą codziennie stykają się m.in. metale ciężkie, tlenek azotu, tlenek węgla i inne zanieczyszczenia. 

Zanieczyszczenie środowiska i promieniowanie słoneczne są uznawane za główne przyczyny przedwczesnego, zewnątrzpochodnego starzenia skóry. Ale zanieczyszczone środowisko to dopiero początek. Przetworzona i zanieczyszczona żywność, stres, szybki bieg życia, niska aktywność fizyczna i nienaturalne, syntetyczne składniki w kosmetykach wcierane codziennie w skórę, mają katastrofalny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i na stan cery.

Naskórek zatraca swój młodzieńczy, promienny, zdrowy blask, ulega skutkom przedwczesnego starzenia, skóra staje się zanieczyszczona i pojawiają się spore trudności z jej odżywianiem. 

Wszystko to prowadzi do powstawania wolnych rodników. 
Wolne rodniki tlenowe to wysoce reaktywne molekuły, które powstają wskutek procesów oddechowych i energetycznych. Są to po prostu atomy, które nie mają pary. Atomy tlenowe w naszym ciele powinny posiadać parzystą liczbę elektronów. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w której dochodzi do zagubienia elektronu. Wolne rodniki reagują z innymi cząsteczkami w organizmie, inicjując proces utleniania, który uszkadza m.in. błony komórkowe oraz DNA. Ponadto, w cyklu podziału komórek uszkodzonych przez wolne rodniki dochodzi do wytwarzania osłabionych komórek potomnych. Rezultatem tego zjawiska są dolegliwości i choroby — jest to również jedna z głównych przyczyn starzenia.

Duża powierzchnia skóry, jej położenie na granicy dwóch środowisk (zewnętrznego i wewnętrznego), wysoki jej metabolizm, powodują, że to właśnie skóra jest najbardziej narażona na nieustanne powstawanie wolnych rodników. Głównym czynnikiem katalitycznym przy procesie tworzenia wolnych rodników jest promieniowanie UVB i UVA . Skutkiem niestosowania filtrów UVB/UVA jest nie tylko przedwczesne starzenie się skóry, ale również zaburzona gospodarka lipidowa i zwiększona podatność na występowanie nowotworów. 

Zaczynają one wpływać destrukcyjnie na takie składniki komórki jak białka, kwasy nukleinowe, czy lipidy.

Jak oczyścić skórę i przywrócić jej naturalną witalność? 
Ludzkie narządy, w tym również skóra jest organem samooczyszczającym. Procesy oczyszczające należą do naturalnych reakcji biochemicznych, zachodzących w  ludzkich komórkach. Niestety niekorzystne zmiany, jakie otaczają człowieka niemal przez całe jego życie, znacznie upośledzają zdolności samoregeneracyjne. 

Jak możemy w takim razie pomóc naszej skórze w oczyszczaniu i pozbywaniu się wolnych rodników?
Odpowiedzią jest antyoksydacja, czyli proces, którego podstawę stanowią przeciwutleniacze, nazywane również antyoksydantami. Są to związki odpowiedzialne za neutralizowanie wolnych rodników tlenowych i zapobieganie szkodliwym procesom utleniania zachodzącym w organizmie. 

Ogromne znaczenie ma dotlenienie komórek oraz odpowiednie nawodnienie skóry. Tylko dotleniona komórka ludzka jest wartościowa, ponieważ jedynie efektywne wiązanie tlenu oraz jego transport, umożliwia wędrówkę składników odżywczych oraz produktów przemiany materii, które muszą zostać wydalone. Bez prawidłowej ilości tlenu i wody niemożliwe jest efektywne oczyszczanie oraz zachowywanie naturalnej równowagi, zwanej homeostazą. Ogromne znaczenie ma zatem wypijanie właściwej ilości wody oraz przy objawach zanieczyszczonej skóry – silne pobudzenie tkanek, aby zwiększyć mikrokrążenie i dotlenić tym samym komórki.

Na jakie składniki warto zwrócić uwagę w kosmetykach? 
Coraz więcej osób zwraca uwagę na dietę i na produkty którymi się odżywia. A kosmetyki to pokarm dla naszej skóry, zwróćmy też uwagę na składniki jakie aplikujemy sobie podczas codziennie pielęgnacji naszego ciała. 

Najbardziej powszechne antyoksydanty to witamina C, E, A. Ale także w składnikach pochodzenia roślinnego znajdziemy wiele cennych źródeł przeciwutleniaczy. Są to karotenoidy (np. beta-karoten), bioflawonoidy, niektóre minerały (cynk, selen, koenzym Q). 

Na przykład w serum i w kremie dotleniającym OrganicSeries już sama baza, czyli hydrolat z lawendy, rozmarynu i róży ma silne działanie antyoksydacyjne. Koper morski też działa antyrodnikowo – ma dużą zawartość flawonoidów, natomiast alga listownicy cukrowej i włókna kukurydzy bogate są w minerały – fosfor, cynk, magnez, selen, potas itp. Znajdują się także składniki dotleniające które zwiększają aż o 70% wykorzystanie tlenu przez komórki, co wpływa na metabolizm skóry. W kremie dodatkowo jest witamina E. 

Oprócz antyoksydantów zwalczających wolne rodniki, warto jest także zwrócić uwagę na związki chelatujące pozwalające na pochłanianie, wiązanie i usuwanie szkodliwych związków, zwłaszcza metali ciężkich i silnych zanieczyszczeń. 

Takim składnikiem jest aktywny węgiel w masce algowej. Zatrzymuje on zanieczyszczenia, posiada silne właściwości absorbujące, przyciąga i wchłania toksyny ze skóry. 

Albo kwas laktobionowy jest idealnym chelatem związków żelaza. 

Przy detoksykacji skóry ważne jest stosowanie jak najbardziej naturalnych kosmetyków z aktywnymi składnikami pochodzenia roślinnego, które zabezpieczają przed zanieczyszczeniem oraz wspierają w procesach regeneracji i samooczyszczania. Do takich kosmetyków należą również produkty które poprawiają barierę hydrolipidową naskórka, co z kolei ogranicza przenikanie toksycznych cząsteczek i zredukuje negatywny wpływ promieniowania słonecznego.

A co z zabiegami kosmetycznymi? Czy jest jakiś szczególny zabieg pomocny w walce z wolnymi rodnikami?
Tak, jest nim oczyszczanie wodorowe. Polega ono na wprowadzeniu w głąb skóry aktywnych cząstek wodoru, które oczyszczają skórę na poziomie komórkowym. 

Wodór to najlżejszy i najmniejszy pierwiastek występujący w naturze. Wodór z łatwością przenika struktury naszego organizmu i bez trudu przenika barierę skórną i jest substancją nieuczulającą. Istnieje możliwość przesycenia atomami wodoru mediów takich jak woda.

Wodór działa na komórki antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Po wprowadzeniu do komórek atomy wodoru oddają swój elektron najbardziej szkodliwym wolnym rodnikom. W wyniku prostej reakcji, wolne rodniki tlenowe zostają przekształcone w cząsteczki wody. W ten sposób ich destruktywne działanie jest całkowicie zneutralizowane. 

W urządzeniu wykorzystuje się strumień wody przesyconej wodorem, podawanej pod dużym ciśnieniem. Wodór w kontakcie ze skórą jest wtłaczany . Pod wpływem tego działania dochodzi do oczyszczenia skóry nie tylko z martwych komórek naskórka, wydzieliny łojowej oraz zanieczyszczeń skóry, ale przede wszystkim do oczyszczenia komórek z wolnych rodników.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Zabieg przeznaczony jest dla wszystkich osób niezależnie od wieku i płci. Odpowiedni dla każdego typu skóry, również skóry trądzikowej, naczynkowej, wrażliwej i atopowej. Zabieg polecany jest osobom, które chcą wyeliminować skutki starzenia się skóry i dogłębnie ją oczyścić. Oczyszczanie wodorowe zalecane jest także dla osób, które są szczególnie narażone na oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza, które odbija się negatywnie na skórze- mieszkańcy dużych miast. Jest to zabieg całoroczny, można go wykonywać w serii  4-8 zabiegów co 2 tygodnie, ale także jako pojedynczy, silnie oczyszczający zabieg, przygotowujący do innych terapii, np. terapii anti-aging DermaOrganicAT.

Etapy zabiegu
Najczęściej urządzenia do oczyszczania wodorowego posiadają 6 funkcji. Omówimy zabieg składający się ze wszystkich tych funkcji, ale oczywiście można dostosowywać te etapy do potrzeb skóry oraz przeciwwskazań do poszczególnych etapów. 

1. Oczyszczenie skóry Żelem do demakijażu OrganicSeries

2. Peeling kawitacyjny na Tonik AHA, który złuszczy martwe komórki warstwy rogowej naskórka

3. Oczyszczanie wodorowe przy użyciu wody wzbogaconej dodatkowymi cząsteczkami wodoru – oczyszczanie skóry na poziomie komórkowym z wolnych rodników 

4. Hydropeeling  przy użyciu toniku Peel Mix na bazie kwasu mlekowego delikatnie złuszcza naskórek i przygotowuje do kolejnych etapów zabiegu. Odblokowuje pory skóry i działa antybakteryjnie

5. Hydropeeling przy użyciu drugiego toniku Boost Mix na bazie ekstraktu z czerwonego żeń szenia, ekstraktu z zielonej herbaty, zielonego ogórka, kwasu hialuronowego i hydrolatu z lawendy – odpowiada za rozświetlenie, dotlenienie i nawilżenie skóry

6. Infuzja tlenowa przy użyciu Oxygen Mix na bazie silnego antyoksydantu Euro BT oraz kompleksu Gatuline. Zapewnia intensywne działanie dotleniające, odmładzające, uelastyczniające i przeciwzmarszczkowe

7. Ultradźwięki – dostarczają określone substancje aktywne do głębszych warstw naskórka poprzez wykorzystanie fali o niskiej częstotliwości. Można tu wykorzystać każde serum z fazy aktywnej OrganicSeries

8. Fale radiowe bipolarne – wytwarzają w skórze i tkance podskórnej ciepło, wywołując zjawisko diatermii. Dochodzi wtedy do pobudzenia kolagenu, powodując jego kurczenie i mocne napięcie oraz odnowę struktury. Efektem jest poprawa owalu twarzy, zniwelowanie zmarszczek i napięcie skóry.

9. Głowica Cold – masaż głowicą chłodzącą łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, zmniejsza obrzęki oraz przynosi ulgę po zabiegach oczyszczania skóry

10. Maska algowa OrganicSeries 

Jakie efekty możemy uzyskać po oczyszczaniu wodorowym?

  • wyraźnie odmłodzenie i napięcie
  • dogłębne oczyszczenie
  • odnowa i regeneracja skóry
  • poprawa kolorytu
  • stymulacja mikrokrążenia
  • gwarancja promiennego wyglądu
  • spłycenie zmarszczek

Wszystko wskazuje na to, że pomoc w detoksykacji skóry jest niezbędna. Styl życia,  coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, stresy, promieniowanie UV, nieprawidłowa pielęgnacja szkodliwymi substancjami, zła dieta, brak sportu uniemożliwiają wraz z wiekiem samooczyszczanie naszego organizmu. Nie tylko zabiegi w gabinecie są ważne, ale także trzeba pamiętać o prawidłowej pielęgnacji domowej odpowiednio dobranymi kosmetykami. 

Poznaj urządzenie Hydra+ 7w1