+48 (22) 863 66 91 | info@shbeauty.pl

Producent organicznych kosmetyków dla profesjonalistów

Peelingi kwasowe – fakty i mity

Peelingi kwasowe kojarzą się zazwyczaj z trądzikiem, skórami tłustymi i problematycznymi, z przebarwieniami, ale również z silnym złuszczaniem, kilkudniową rekonwalescencją i siedzeniem w tym czasie w domu… My chcemy dzisiaj odczarować te jakże dobroczynne zabiegi, pokazać Wam studium przypadków, nowoczesne metody nakładania kwasów, łączenie z innymi zabiegami oraz – to od czego zaczniemy – porozmawiać na temat faktów i mitów związanych z eksfoliacją.

Na co należy zwracać uwagę przy kwasach?

+ Wysokość stężenia kwasu [%] – to podstawowy parametr określający moc kwasu.

+ Wartość pH kwasu – im niższe pH, tym silniejsze działanie kwasu.

+ Rodzaj kwasu [AHA, BHA, PHA…] – kwasy dzielimy ze względu na ich działanie, pochodzenie, wielkość cząsteczki.

+ Czas aplikacji – działanie kwasu rośnie im dłużej utrzymujemy go na skórze.

Kwasy występujące w ofercie Organic Series:

Kwasy Organic Series są hydroksykwasami, czyli kwasami owocowymi. Są to naturalne, fizjologiczne i nietoksyczne substancje, które występują głównie w owocach i produktach spożywczych. Należą do kwasów słabych, powierzchownych. Wpływają one na osłabienie wiązań jonowych w korneocytach, co prowadzi do ich zerwania i złuszczania.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy otrzymywany jest z soku trzciny cukrowej. Ma najmniejszy rozmiar cząsteczek spośród wszystkich kwasów AHA i w związku z tym jest najlepiej absorbowany przez skórę i najskuteczniej działa. Przeznaczony do  skóry suchej, szorstkiej, dojrzałej, tłustej, z rozszerzonymi porami i przebarwieniami.

Kwas pirogronowy

Kwas pirogronowy pozyskiwany jest z jabłek. Posiada silne właściwości sebostatyczne, dermoplastyczne i antymikrobowe. Dzięki szybkiej penetracji w skórę właściwą pozwala na uzyskanie w wyjątkowo krótkim czasie doskonałych efektów estetycznych, zbliżonych do tych, jakie osiąga się agresywnym złuszczaniem. Kwas ten polecany jest szczególnie dla skór zaskórnikowych, trądzikowych, łojotokowych, może być użyty na zmiany ropne. Hamuje wydzielanie sebum.

Kwas cytrynowy

Likwiduje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Ma właściwości odkażające i ściągające, Działa przeciwstarzeniowo, złuszcza naskórek, nawilża, wygładza i zmiękcza skórę, zmniejsza zmarszczki i drobne linie.

Kwas winowy

Pomaga likwidować trądzik, oraz powstałe po nim blizny i przebarwienia. Rozjaśnia, obkurcza rozszerzone pory. Odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia.

Kwas migdałowy

Kwas migdałowy pozyskiwany jest z pestek gorzkich migdałów. Jest to kwas AHA o podwójnym kierunku działania. Złuszcza wierzchnie warstwy naskórka, dzięki czemu poprawia strukturę i koloryt skóry, działa napinająco i przeciwzmarszczkowo, ale także jest silnie antybakteryjny, idealny do skór trądzikowych.

Kwas mlekowy

Kwas mlekowy normalizuje procesy złuszczania naskórka w sposób bardzo delikatny, jednak w wysokim stężeniu wykazuje właściwości drażniące. Znajduje zastosowanie w zabiegach oczyszczających ze względu na działanie złuszczające, dezynfekujące oraz hamujące namnażanie bakteri Propionibacterium Acne.  Jest również związkiem nawilżającym, stabilizuje NMF. Wpływa znacząco na syntezę ceramidów.

Kwas laktobionowy

Polihydroksykwas (PHA) nowej generacji. Pozyskiwany jest poprzez utlenienie cukru z brzozy. Złuszcza komórki warstwy rogowej, stymulując mechanizmy naprawcze skóry. Dzięki unikalnym własnościom wiązania wody w naskórku wzmacnia jego barierę ochronną. Pobudza fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych. Zapobiega tworzeniu się teleangiektazji, wzmacnia elastyczność naczyń krwionośnych. Silny antyoksydant. Wygładza drobne zmarszczki. Ma zbawienny wpływ na skórę problematyczną i mieszaną: zmniejsza ilość wydzielanego łoju, obkurcza rozszerzone ujścia mieszków włosowych i niweluje zmiany trądzikowe.

Stężenie i wartość pH kwasów Organic Series

Kwas glikolowo-migdałowy

25% – pH 2,5
35% – pH 1,7
50% – pH 1,2

Kwas owocowy mix AHA

(glikolowy, mlekowy, cytrynowy, winowy)
35% – pH 1,5
50% – pH 1

Kwas migdałowy

20% – pH 2,5
40%  – pH 1,8

Kwas pirogronowy

25% – pH 0,86

Kwas laktobionowy

20% – pH 2,6

Kwas
glikolowy

70% – pH 1,2

Wegański Kwas
mlekowy

80% – pH 1,8

Fakty i mity o peelingach kwasowych

1. W serii zawsze musimy użyć kwasów od najniższego do najwyższego stężenia

MIT / Im wyższe stężenie kwasu tym silniejsze złuszczanie i  większe pobudzenie skóry. Sprawdzi się to więc w przypadku skór dojrzałych, suchych, ze zmarszczkami, tam potrzebne jest pobudzanie w celu aktywowania fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny.  W przypadku skór tłustych lepiej sprawdzi się niższe stężenie kwasu przez całą serię, np kwas glikolowy-migdałowy 25% lub 35%, będzie regulował gruczoły łojowe a nie coraz silniej je pobudzał. Tak samo w przypadku skór z przebarwieniami.

2. Skóra po wszystkich kwasach silnie się łuszczy

MIT / Peelingi kwasowe dzielimy na bardzo powierzchowne, powierzchowne, średnio głębokie oraz głębokie. Kwasy AHA są to kwasy powierzchowne i nie dają silnego widocznego łuszczenia.  Ale skóra skórze nie jest równa i w nielicznych przypadkach możemy zauważyć tzw. łuszczenie łupieżowate. Nie przeszkadza ono w codziennym funkcjonowaniu.

3. Zabiegi eksfoliacji przeprowadzamy w okresie jesień/zima

FAKT / Kwasy AHA są fotouczulające i właśnie dlatego jesień, ze względu na mniejsze nasłonecznienie, jest najlepszym okresem na tego typu zabiegi. Poza tym, naskórek stanowi barierę dla promieniowania UV. Podczas zabiegów złuszczania, pozbawiamy skórę tej ochrony i słońce mocniej oddziałuje na melanocyty i może powodować powstawanie przebarwień. Są jednak wyjątki – w przypadku kwasów Organic Series kwas laktobionowy oraz kwas migdałowy 20% możemy stosować całorocznie.

Efekty zastosowania kwasów owocowych mix AHA

Zdjęcia zrobione przed oraz w trakcie trwania terapii